Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, valamint Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is közlemény útján ítélte el vasárnap az észak-koreai rakétakilövést.

Stoltenberg az ENSZ BT határozatainak közvetlen megsértésének nevezte a történteket, Mogherini szerint pedig Phenjan nyíltan és súlyosan megsértette kötelezettségeit. Mogherini felszólította az észak-korai vezetést, hogy kezdjen párbeszédet a nemzetközi közösséggel.

Stoltenberg közleményében emlékeztet, hogy az ENSZ BT többször felszólította Phenjant, hogy függessze fel valamennyi, ballisztikus rakétaprogramhoz kapcsolódó tevékenységét, tartsa tiszteletben a korábban hirdetett kilövési moratóriumot, és ne hajtson végre semmilyen nukleáris, vagy ballisztikus rakétatechnológiával kapcsolatos kísérletet.

"A NATO továbbra is felszólítja az észak-koreai hatóságokat, hogy tegyenek eleget nemzetközi jogi kötelezettségeiknek, ne lőjenek ki ballisztikus rakétákat, ne fenyegetőzzenek kilövéssel, és tartózkodjanak a további provokatív lépésektől"- áll a főtitkár közleményében..

Federica Mogherini emlékeztet, hogy Észak-Korea január elején " rendkívül komoly és jogellenes" kísérleti atomrobbantást hajtott végre.

"Ezek a lépések közvetlen fenyegetést jelentenek a nemzetközi békére, a biztonságra a térségben s azon túl is. Tovább növelik a feszültséget a Korea-félszigeten, ami mindenkinek kárára válik" – állapítja meg Mogherini.

Az olasz politikus hangsúlyozza, hogy Phenjannak teljes mértékben, ellenőrizhetően és visszafordíthatatlanul fel kell hagynia ballisztikus rakéták, nukleáris és más tömegpusztító fegyverek fejlesztésével. Észak-Koreának minden olyan intézkedéstől tartózkodnia kell, ami növeli a Koreai-félsziget feszültségét – hangsúlyozta a főképviselő, aki arra szólította fel az észak-koreai vezetést, hogy kezdjen hiteles és érdemi tárgyalásokat a nemzetközi közösséggel, különös tekintettel a félsziget nukleáris leszerelését célzó hatoldalú tárgyalásokra.

Federica Mogherini tudatta: az ENSZ Biztonsági Tanácsa vasárnap rendkívüli ülést tart az ügyben.

Észak-Korea vasárnap délelőtt lőtt ki nagy hatótávolságú rakétát, amivel az észak-koreai állami tévé szerint sikeresen pályára állítottak egy műholdat. Az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán szerint azonban a kilövés valódi célja a ballisztikus rakéta tesztje volt. Mindhárom ország elítélte a kilövést, egyben kezdeményezték az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését az ügyben. A BT magyar idő szerint délután ötkor ül össze. Ban Kimun ENSZ-főtitkár már reagált; felszólította az észak-korai vezetést, hogy hagyja abba provokatív akcióit.

8 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
fekete
Kina
2 millio katonaja pusztult el a Koreai haboruban!Es ha valami tortene E,Koreaban akor az usa
oda telepedne a Kinai hatara,csak ugy mint 53 ota 34-ezer katonat tart D Koreaban. ES eszt Kina aligha engedheti meg,hogy szomszedja legyen egy usa-i csatlosnak! Hogy az ENSZ
silber13
@fekete: Áruld már el. hogyan jött ki az a 2 millió kínai veszteség?:-)))
silber13
@fekete: Áruld már el. hogyan jött ki az a 2 millió kínai veszteség?:-)))
papa.49
Azért az nem mindegy kinek a kezében van a rakéta indítógombja...
Butautáló
@fekete: Meg a 34000 amerikai katona! A kurucon fejlesztgeted magad?
fekete
Sorry,ket millio kinai harcolt Koreaban es 2-szaz ezer veszett ott.Hogy 34-ezer usa katona lodorog Del Koreaban ez bisztos,csak ugy mint ahogy enyi,vagy tobb lodorog a Germanoknal
45-ota,Japanal egyutt ahol talan meg tobb is van mint 40-ezer a haboru ota,A fel vilagott bese-pertek az amcsik.Kelett europaval egyutt!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.