Kimondták, hogy nem alkotmányellenes az, ha a munkáltatók elrendelik dolgozóik kötelező védőoltását.

Döntött az Alkotánybíróság: Magyarországon is jöhet a kötelező oltásFotó: MTI/Komka Péter

Csaknem húszan fordultak az Ab-hoz, hogy állapítsa meg a munkahelyek koronavírus elleni védelméről szóló 598/2021. (X. 28.) Kormányrendelet alkotmányellenességét, és semmisítse meg azt. A testület a panaszokat egyesítette, és egy eljárásban bírálta el – írja a nepszava.hu. A testület pénteken adott ki közleményt a döntéséről.

Az Alkotmánybíróság visszautasította a munkavállalók kötelező védőoltását elrendelhetővé tevő jogszabályi rendelkezés elleni alkotmányjogi panaszokat

– szól a döntés, amit az alábbi érvvel támasztottak alá:

A kifogásolt jogszabályi rendelkezés nem közvetlenül hatályosul, hanem a munkáltatónak a munkaügyi bíróságon megtámadható intézkedése révén.

Ez azt jelenti, hogy a támadott kormányrendelet alapján a munkáltató elrendelheti, hogy a foglalkoztatottja meghatározott határidőn belül felvegye a koronavírus elleni védőoltást. Ha ez nem történik meg, a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el, továbbá a fizetés nélküli szabadság elrendelésétől számított egy év elteltével a munkavállaló jogviszonyát felmentéssel vagy felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti.

A panaszt indítványozó munkavállalók álláspontja szerint annak az alaptörvényi feltételnek, hogy alapjogot korlátozni csak szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan lehet. Emellett az alapvető jogok veszélyhelyzeti korlátozásának is meg kell felelnie.

Szerintük azzal, hogy a szabályozás az oltást a munkáltató intézkedésén keresztül de facto kötelezővé teszi, sérti a testi és lelki integritáshoz való jogot.

Aggályosnak tartották azt is, hogy az oltatlanok homogén csoportjában hátrányt szenved az, akinek munkáltatója a védőoltás felvételét (más munkáltatókkal szemben) kötelezővé teszi, jóllehet a munkáltatóknak az oltás szükségessége megállapítására sem szakmai, sem egyéb képesítése nincsen. 

A testület azt is megjegyezte, az indítványozók nem merítették ki a jogorvoslati lehetőségeiket, nem fordultak például konkrét ügyben a munkaügyi bírósághoz.

Forrás: nepszava.hu
Fotó: MTI/Komka Péter

19 hozzászólásarrow_drop_down_circle

division
@Giovanni Alba: Nekem annyiban szerencsém volt, hogy a sok dolgozóm közül csak kettő nem akarta magát beoltatni, de végül megtették, egyikük ráadásul azért, mert oltatlan rokona lélegeztetőre került, és nagyon megijedt. A kötelező oltás valóban kellene, csak éppen nem nekünk munkáltatóknak kellene elrendelnünk.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
magyar1
@division: Engem te ne győzködj az oltásról hiszen az oltottak ugyanúgy elkapják és belehalhatnak.Punktum és a jó curva anyját aki kötelezővé teszi.
ómió
Azért, egy kis "önkényt", efftársilag, csak-csak bele lehetne kiabálni?
division
@magyar1: Továbbra sem érted miről szólnak az oltások, de nem baj. Sajnos vagytok néhányan akik sosem fogják megérteni, persze önmagában ez nem gond, nem lehet mindenki immunológus, virológus, stb., csak hangoztatnotok nem kellene a sok butaságot.
bence
Vajon ez az alkotmánybírákra is vonatkozik ?!
Gauntlet
@division: 2020 eleje és 2021 eleje közt 85 százalék kigyógyult, és csak a betegek 2 százaléka halt meg, és most bevallották hogy az is szövődményes volt - többsége.
Szerinted, ezek után, miről szólnak az oltások?
division
@Gauntlet: Amiről eddig is, megállítani a pandémiát.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.