Az Állami Számvevőszék visszautasítja a politikai nyomásgyakorlást, ami szerintünk az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrzési Bizottsága részéről érkezett hozzájuk. 

A Számvevőszék reagált az EP-bizottság kritikájára: nem kérnek a politikai nyomásgyakorlásból, ők egy független szervezetMTI/Soós Lajos

Az Állami Számvevőszék visszautasít minden olyan nyilatkozatot, amelyek a tényekkel ellentétes tartalommal, a politikai nyomásgyakorlás eszközével próbálják befolyásolni az ÁSZ független, szakmai tevékenységét

– reagált az Állami Számvevőszék az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrzési Bizottsága május 16-ai látogatását követően megfogalmazott kritikájára csütörtökön. A kritikáról részletesebben itt írtunk, itt pedig arról, ahogyan Deutsch Tamás reagált rá.

Monika Hohlmeier, az EP hattagú delegációjának vezetője szerdai sajtótájékoztatóján egyebek mellett kifogásolta, hogy az Állami Számvevőszék nem tudott tájékoztatást adni – 29 esetben, 1,48 milliárd eurót érintően – a korábban kifogásolt európai pénzek sorsáról.

Az ÁSZ csütörtöki közleményében megjegyezte, az EP delegációja úgy nyilatkozott az uniós forrásokat érintő számvevőszéki gyakorlatról, hogy az ezen témában jelenleg zajló vizsgálatok, azok folyamata, módszertana, a vizsgálatokat érintő digitalizációs és kockázatelemzési fejlesztések egyáltalán nem érdekelték, ezzel kapcsolatosan egyetlen kérdést sem intéztek az ÁSZ vezetéséhez.

Látogatásuk alkalmával kizárólag a jelenlegi vezetés hivatali idejét megelőző időszak számvevőszéki gyakorlatára voltak kíváncsiak és az ÁSZ elnökétől a korrupciós helyzet általános, személyes értékelését, szakmailag alá nem támasztható következtetések megfogalmazását, egyfajta politikai nyilatkozatot vártak – írták. Mivel az ÁSZ – hivatalát kevesebb, mint egy éve betöltő – elnöke hivatalos véleményét kizárólag az irányításával elvégzett ellenőrzések megállapításaira alapozhatja, így ilyen általánosító értékelést nem adhatott – áll a közleményben.

Az ÁSZ történetében példátlan az is, hogy az EP delegációjának tagjaként a kampányfinanszírozás vizsgálatával érintett párt, a Demokratikus Koalíció képviselője személyeskedő támadást intézett a pártját éppen vizsgáló számvevőszék elnöke ellen, ezzel próbálva befolyásolni a többi EP képviselőt, illetve politikai nyomás alá helyezni a független Állami Számvevőszéket

– fogalmaztak.

Megismételték, a május 16-ai találkozón a delegáció tagjai számára az ÁSZ egyebek mellett részletes tájékoztatással készült az Állami Számvevőszék hatásköréről, működéséről, módszertani és szervezeti megújításáról, az EU-támogatások felhasználását érintő, folyamatban lévő ellenőrzésekről, a zárszámadás ellenőrzésével összefüggő, EU forrásokat érintő tapasztalatokról, a Brexit alkalmazkodási tartalékból nyújtott uniós támogatások ellenőrzéséről, a Vidékfejlesztési program keretében nyújtott uniós támogatások célzott ellenőrzéséről, de szó esett a közbeszerzésekkel összefüggő ellenőrzések módszertanának megújításáról és ezen ellenőrzések számának tervezett növekedéséről is.

Az EP politikusaiból álló delegáció tagjai azonban a megbeszélés tárgya szempontjából releváns információkat nem hallgatták végig, a prezentációt félbeszakították. A küldöttség tagjainak kérdései ezt követően vagy az uniós forrásokat nem érintő témák mentén fogalmazódtak meg – a Pink Education elemzés, KSH szegénységet érintő felmérése, kampányfinanszírozás vizsgálata, autópályák EP képviselő szerinti rossz minősége – vagy az ÁSZ új vezetésének hivatali idejét megelőző időszak vizsgálatainak értékelésére, az EP küldöttek által vélelmezett korrupciós helyzet általános értékelésére vonatkoztak" – kifogásolta az ÁSZ. Megjegyezték azt is, a jelenlegi gyakorlatra, konkrét vizsgálatokra vagy a folyamatban lévő fejlesztésekre, módszertani újításokra vonatkozóan egyetlen kérdés sem érkezett. "Úgy mondott tehát véleményt az EP politikai testülete az Állami Számvevőszék jelenlegi működéséről, hogy azzal kapcsolatos információkra egyáltalán nem alapozott, ezen információktól elzárkózott

– ismételték meg.

A közleményben leszögezték, az Állami Számvevőszék továbbra is pártatlanul és függetlenségét szem előtt tartva végzi munkáját, és folytatja a közel egy éve megkezdett jelentős módszertani és szervezeti megújítást, ami minden tekintetben hatékonyabb, átfogóbb és mélyebb, alaposabb vizsgálatokat tesz lehetővé, ezzel növelve az uniós források számvevőszéki védelmét is.

18 hozzászólásarrow_drop_down_circle

simmering73
"Egyszerűen bravúros, pontosan látszik három hét távlatából is, hogy mennyire komolyan vették a dolgot. Konkrétan szarnak rá, nehogy már ezek a jöttmentek mondják meg, hogy mi az a jogállamiság (Juditka azóta is ezen kattog szerintem, hogyan kell ezt definiálni) és mettől meddig terjed a korrupció. Hülye vagy?! Itt? Azt sem tudják, mi az! Meg tender? Ööö… gender? Ne már! Hagyjanak már minket a faszba békén, annyi dolga van szegény Jézus Viktornak, szegény egyedül kormányoz mert rendeletileg minden rá hárul, most meg még ezek is itt kutakodnak."
kolozsvaros.com/2023/05/18/abszurdisztan-a-kobon/
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
kakukkmadár
@Maccska: ébredj cicusom, épp az a probléma, hogy orbán, kakadu és a sameszaik mindenhova elmennek hivatalnokokat zaklatni, mert igen felzaklató az, hogy dől belőlük a kivagyi hazudozás.
Dr. Proktor
Eddig azt hittem, hogy egy vezetőváltás nem szakítja meg egy szervezet jogfolytonosságát...
Ha ez a számvevőknél mégis így van, akkor az nem egy szervezet hanem szarvezet!
NKF
Az EP elmehet a sunyi p...ba! Először otthon kéne söprögetni!
ómió
Pedig a korruptbolsi brüsszeli efftársak tényleg mindent megtettek, hogy az ÁSZ is hazudjék és épp azt, amit ők!
csipetke
Hogy az ÁSZ egy független szervezet?! Köszi, ma is jót nevettem...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.