Jelentősen, a mostani csaknem háromszorosára növelné az Európán kívülre irányuló magyar export mértékét 2018-ra Orbán Viktor miniszterelnök, aki erről indiai látogatása alkalmával beszélt csütörtökön az Újdelhiben megrendezett magyar-indiai üzleti fórumon.

A kormányfő beszédében rámutatott, hogy ma a magyar export több mint 85 százaléka az Európai Unióba irányul.

Emlékeztetett, hogy három éve a nem európai országokba irányuló magyar export még csak 8 százalék volt, ma 12, a cél pedig az, hogy 2018-ra elérje a 33 százalékot. Ezért is látogatott a vezetésével politikai-üzleti delegáció Indiába – folytatta. A keleti nyitás stratégiájára is utalva a minisztrerelnök hangsúlyozta, erős magyar-indiai gazdasági kapcsolat nélkül a nem európai kivitelre vonatkozó egyharmados célkitűzés megvalósítása lehetetlen.

Orbán Viktor – a fórumon jelen lévő több mint 70 magyar és több tucat indiai üzletember előtt – egyebek mellett az építőipart, az energetikai szektort, a víz- és a hulladékgazdálkodást, valamint az információ- és a biotechnológiát említette a magyar-indiai gazdasági együttműködés lehetséges területei között, hangsúlyozva azt is, hogy Magyarországon zajlik az újraiparosítási program.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy közvetlen légi összeköttetés nélkül rendkívül nehéz az állandó kapcsolat kialakítása a két ország között, ezért reményének adott hangot, hogy hamarosan közvetlen járat közlekedik majd Budapest és Mumbai (korábbi nevén Bombay) között.

A miniszterelnök kitért arra, hogy több mint kilencezer magyar dolgozik indiai tulajdonban lévő gyárakban.

A magyar belpolitikáról szólva úgy fogalmazott: ha bajban van az ország, ha reformok kellenek, a magyar lakosság az általa vezetett politikai közösséget választja meg, így történt ez 1998-ban és 2010-ben is. Kormánya az elmúlt három évben az ország megújításán, átszervezésén dolgozott, egyik fő célja pedig az, hogy Magyarországot kedvezőbb befektetési környezetté varázsolja – mondta, ígéretesnek nevezve az eddigi eredményeket, például az államadósság-csökkenést, a versenyképesség javulását és a Magyarországra befektetett tőke növekedését.

A csütörtöki újdelhi – és a pénteki mumbai – magyar-indiai üzletember-találkozót a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szervezte. A fórumon 66 magyar cég képviselői vesznek részt többek között a vízgazdálkodás, a megújuló energia, a biotechnológia, a gyógyszer-, valamint a gépipar területéről.

A tanácskozáson a HITA együttműködési megállapodást írt alá indiai partnerszervezetével, a FICCI-vel (Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry). Ennek értelmében a két ország a jövőben szorosabbra fűzi kapcsolatait az üzletfejlesztés és befektetésösztönzés területén, közös vásárokat és kiállításokat szervez, valamint segíti a gördülékeny információáramlást a két szervezet között – tájékoztatta a külgazdasági hivatal az MTI-t.

Indiában, a világ második legnépesebb országában a hagyományos falusi földműveléstől a csúcstechnológiáig szinte minden terület megtalálható a gazdaságban. India az egyik leggyorsabb gazdasági növekedést éri el a világban, a gyors ütemű fejlődést a szolgáltatások és a feldolgozóipar táplálják, a növekedést a belső piac vezérli.

A magyar kormány már két indiai céggel is kötött stratégiai együttműködési megállapodást: az informatikai szolgáltatást és tanácsadást nyújtó Tata Consultancyvel, valamint a transzformátorokat és nagyfeszültségű gépeket gyártó CG Electric-kel.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.