Oroszországnak nem szabad alábecsülnie az Európai Unió elszántságát és hajlandóságát, hogy kiálljon elvei mellett – jelentette ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szombaton.

A portugál politikus a Petro Porosenko ukrán államfővel tartott tanácskozás utáni közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az EU már világossá tette, hogy a válság további súlyosbítása, Ukrajna további destabilizációja újabb "intézkedéseket", szankciókat von majd maga után. Hozzátette: arra számít, hogy az uniós tagállamok vezetői készen állnak további büntetőintézkedések elrendelésére.

Porosenko kiemelte: országa békét akar, nem háborút, és számít az Európai Unió szolidaritására. Kijelentette: Ukrajna külföldi katonai agresszió és terror áldozata, területén több ezer külföldi katona és több száz idegen harckocsi tartózkodik.

Csehül állunk

Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnöknek meggyőződése, hogy az ukrajnai válságot továbbra is diplomáciai úton kellene rendezni. "Nagyon nyugtalanít a kialakult helyzet. Ukrajnában háború folyik, amely túlságosan is közel van a Cseh Köztársasághoz. Ez a háború nagyon közel van az Európai Unióhoz is. Nem vagyok elégedett azon tárgyalások menetével, amelyeket az EU és Oroszország folytat a probléma megoldásáról" – mondta Sobotka szombat délelőtt újságíróknak a dél-csehországi Ceské Budejovicében egy mezőgazdasági kiállításon, mielőtt az EU-csúcsra utazott volna. A cseh kormányfő úgy látja, hogy Ukrajna problémája az erőszak és a szankciók nagyon veszélyes felfelé ívelő pályájára tért, ezért a szombati brüsszeli uniós csúcstalálkozón arra kéri kollégáit, hogy keressenek diplomáciai megoldást a problémára. "Szeretnék mindenkit felhívni, hogy a diplomácia segítségével keressünk kiutat a növekvő erőszakból. Úgy vélem, mielőtt Európa új szankciókról döntene, még új tárgyalásokra van szükség az EU és Oroszország képviselői között az ukrajnai válság rendezéséről" – fejtette ki a cseh politikus. Sobotka szerint Csehországban egyre többen tartanak egy kiterjedtebb háborús konfliktustól, ezért "azt követelik a politikusoktól, hogy tárgyaljanak és keressenek diplomáciai megoldást".

A cseh miniszterelnök szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök azon kijelentése, hogy a Nyugat ne játszadozzon egy atomfegyvereket birtokló nagyhatalommal, nem járul hozzá a feszültség enyhítéséhez, hanem ellenkezőleg, növeli azt."Ezek a szavak csak a feszültséget növelik. Ez nem pozitív jelzés, nem az a kiút, amely felé haladni lehetne" – mutatott rá Sobotka, aki a kiállítás megtekintése után Brüsszelbe repült.

Finn érdek

Finnország egyelőre ellenzi, hogy az Európai Unió szigorítsa az Oroszországgal szemben – az Ukrajna elleni agresszív orosz lépések miatt – korábban elrendelt gazdasági szankciókat. Alexander Stubb finn miniszterelnök néhány órával a szombati brüsszeli EU-csúcstalálkozó előtt elhangzott rádiónyilatkozatában azt mondta: vannak egyes uniós tagországok, amelyek azonnali szankciószigorítást szorgalmaznak, és vannak, amelyek megengedőbb magatartást javasolnak."Ha Oroszország tovább folytatja destabilizációs erőfeszítéseit, akkor helyes dolog a szankciók megszigorítása, én azonban azt remélem, hogy ez nem következik be" – fogalmazott az észak-európai ország kormányfője.

Az EU, valamint az Egyesült Államok július végén Oroszországgal szembeni korlátozó intézkedésekről döntött a pénzügyi, a fejlett technológiát alkalmazó olajipari, valamint a hadiipari szektor területére kiterjedően, beleértve a kettős rendeltetésű (polgári, illetve katonai célra is használható) cikkek gyártását, illetve kereskedelmét.

Propaganda

Moszkva tagadja Ukrajna és a Nyugat azon állítását, hogy Oroszország közvetlenül bekapcsolódott a Kelet-Ukrajnában folyó harcokba a szeparatista lázadók oldalán.

Hollande: a szankciók bővülhetnek ma este!

"Az Európai Bizottságnak a (büntetőintézkedések) szintjének növelésén kell majd dolgoznia" – fogalmazott a francia elnök az ukrán válsággal kapcsolatban, miután meghívására délelőtt, az uniós csúcs kezdete előtt néhány órával Párizsban egyeztettek az EU baloldali kormányfői. "A helyzet vitathatatlanul súlyosabbá vált (Ukrajnában), Oroszországból származó felszerelések, katonák jelenléte valószínűsíthető. Mindenesetre a szeparatistákat Oroszország látja el fegyverekkel és segíti" – mondta Hollande.

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Manhattan
Magyarország eddig minden háborúban rossz oldalon állt.
bakegya
@Manhattan: most végérvényesen az öngyilkolás működhet,ha csakkk...és most rá kellene kapcsolni,mert holnap már késő lesz!-a szabadságharcnak vége-FEGYVERKEZÉS VAN MÁR.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.