Jogi és politikai zűrzavartól tart a nemzetközi sajtó a Brexit-megállapodás londoni alsóházi elutasítása után – derül ki a szerdai lapkommentárokból.

"Semmi nem utal arra, hogy Nagy-Britannia észhez tér" – káosztól tart a nemzetközi sajtó a Brexit-alku elutasítása miatt

A brexitet ellenzők tüntetnek a londoni parlament előtt 2019. január 15-én. Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

A német lapok felháborodással és aggodalommal fogadták a brit EU-tagság megszüntetéséről az Európai Unióval kötött megállapodás elutasítását.

A legolvasottabb politikai hírportál, a független Spiegel Online Karambol a valósággal című kommentárjában kiemelte, hogy alig maradt idő a megállapodás nélküli, "káosz-Brexit" elhárítására.

A kilépés március 29-re tervezett időpontját legfeljebb néhány héttel lehet elhalasztani, különben "időpontütközés fenyeget az európai parlamenti választással, amelynek részben bizarr, részben veszélyes következményei lennének az egész EU-ra nézve".

Ennek nagy a valószínűsége, mert "egyáltalán semmi nem utal arra, hogy Nagy-Britannia észhez tér"

- írták, hozzátéve, hogy

az EU-nak fel kell készülnie a legrosszabbra, mert a londoni alsóház képviselőinek egy része "fundamentalista, akik szinte vallásos szenvedéllyel" törekednek a Brexitre, és ugyan kisebbséget alkotnak, de elég sokan vannak ahhoz, hogy "bármilyen döntést megtorpedózzanak".

A baloldali Frankfurter Rundschau Egy másodosztályú politikus megaláztatása című kommentárja szerint

Theresa May brit kormányfő "megérdemli a vereséget", mert konzervatív pártjának érdekeit az utolsó percig a hazája érdeke fölé helyezte.

Az "autizmussal határos kapcsolatteremtési nehézségekkel" küzdő May végül szinte teljesen egyedül maradt.

Most "a haza javára kell cselekednie, vagy szabaddá kell tennie az utat valaki másnak, például David Lidington miniszterelnök-helyettesnek, aki meg tud szervezni egy pártokon átívelő megoldást".

A Die Zeit című liberális hetilap hírportálján Zsákutcában címmel közölt kommentár szerint a szavazás megmutatta, mennyire romboló hatású a Brexitről folytatott vita Nagy-Britanniában.

Az ugyan várható volt, hogy az EU-val kötött megállapodást nem támogatja a többség, az viszont egyenesen "'drámai, hogy a képviselők mennyire kevéssé törekedtek pártokon átívelő, többségi támogatásra alkalmas megoldási javaslatok kidolgozására".

A vita "már régen nem egy ésszerű kompromisszumról szól, amellyel minimalizálni lehetne a gazdasági és társadalmi károkat, sok képviselőnek – és mindenekelőtt Theresa Maynek – csupán az a célja, hogy megakadályozza azt, amit nem akar, vagy ami használhat a politikai ellenfélnek" – írták, kiemelve, hogy "ez az egoizmus politikai és alkotmányjogi válságba döntötte az országot".

"Semmi nem utal arra, hogy Nagy-Britannia észhez tér" – káosztól tart a nemzetközi sajtó a Brexit-alku elutasítása miatt

A brexitet támogatók tüntetnek a londoni parlament előtt 2019. január 15-én. Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

A brüsszeli Politico azt írta, hogy a brit belpolitika káoszba süllyedt, és könnyen elképzelhető, hogy a helyzet nem is fog időben helyreállni.

A kommentár szerint az országnak jelenleg nincsen kormányzásra képes kormánya, a kabinet nem tudja megvalósítani központi célkitűzését, a brit EU-tagság rendezett körülmények közötti megszüntetését.

"A korábban elképzelhetetlen arányú vereség nyomán az Egyesült Királyság a megállapodás nélküli távozás felé sodródik, egyetlen párt vagy csoport sem rendelkezik parlamenti többséggel ennek megváltoztatásához" – olvasható a cikkben.

A legfrissebb fejlemények következménye, hogy még a korábbinál is hevesebb belpolitikai harc kezdődik a túlélésért napról napra, abban bízva, hogy valami, akármi megváltozik, de ennek kicsi az esélye – értékelt a Politico.

A spanyol napilapok közül több is új parlamenti választások kiírását tartja szükségesnek.

"A józan ész szemszögéből" Theresa May B-tervének tartalmaznia kell továbbá a kilépési határidő bővítésére vonatkozó kérelmet is az európai partnerek felé, hogy a választásokat még a végleges uniós elszakadás előtt meg lehessen rendezni – írta a konzervatív ABC, amelynek szerdai száma A Brexit foglyai főcímmel jelent meg.

Az újság szerint a legésszerűbb azonban a népszavazás megismétlése lenne, mert az emberek már nemcsak "a Brexit-párti nemzetipopulisták propagandáját" ismerik, hanem a valódi érveket is.

"May elsöprő veresége kiélezi a Brexit-krízist" – áll a baloldali El País címlapján. A szerző, Lluis Bassets volt igazgatóhelyettes szerint a brit miniszterelnök arra számít, hogy még megszerezheti Brüsszeltől, amit az nem tud és nem is akar megadni: egy javított megállapodást, amelyet a brit parlament jóváhagyhat. Ám azt csak egy új, és a törvényhozás által kellően támogatott brit kormányfő követelheti – állapította meg.

A román liberális Adevarul brüsszeli tudósítója szerint

a nagy hagyományú, másoknak példaképül állított brit demokráciát egy átfogó, katonai tankönyvekben oktatott "félretájékoztatási kampány" siklatta ki, az utóbbi másfél évben kibontakozott káosz közepette Londonban most nem találják az utat, hogyan lehetne egy népszavazás eredményét mégis megkerülni.

A román jobboldali Hotnews.ro portál elemzője is azt valószínűsíti, hogy a britek végül is nem lépnek ki az EU-ból:

előbb elhalasztják a Brexitet, majd egy újabb népszavazást rendeznek.

A cikkíró szerint azonban ennek a folyamatnak az élén nincs mit keresnie a parlamenti szavazáson megsemmisítő vereséget szenvedett, a Brexitet amúgy is csak politikai haszonlesésből felkaroló Theresa Maynek. Az elemző szerint a Brexit kudarca egész Európában elakaszthatja a populisták előretörését.

A szlovák liberális Sme úgy fogalmazott, hogy

a "válóperes szerződést" elutasító képviselők az ország újkori történetének legmélyebb politikai válságába taszították Nagy Britanniát, Európát pedig a bizonytalanság legmagasabb szintű állapotába .

A pozsonyi lap kommentátora, Peter Schutz véleménycikkében megjegyezte:

még ha Theresa May megmaradna is székében, ezután a "katasztrófa" után aligha venné már bárki is komolyan.

Hozzátette: a parlamentet sem lehet komolyan venni, hiszen a képviselők csak arról nyilvánítottak véleményt, hogy mit nem akarnak, de azt nem mondták meg, hogy mit akarnak.

Forrás: MTI

23 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Eladott Ország
A szigetországban is erősen dúl a politikai jól teljesítés.
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Eladott Ország
A szigetországban is erősen dúl a politikai jól teljesítés.
verőce21
Ebből a helyzetből is jól látható, milyen egyszerű a demokráciában néhány tucat lefizetett, korrupt parlamenti képviselővel felülírni a népakaratot.
verőce21
@Shikari: Az olyan demokrácia, ahol a népellenes, korrupt, országrontó parlamenti képviselők megérettek a vesztőhelyre.
gulyasgyula
Arról persze nem írnak menyi veszteséget okoz ez balhé B R Ü S S Z E L N E K ...Mert okoz nagyon sokat ...A Brittek számára is elfogható megegyezést azért nem akart BRÜSSZEL hogy elvegye e kedvét a jövőben esetleg kilépni akaróknak ...Most a Brittek és az UNIÓ is lábon lőtte saját magát ...E Z -A BRÜSSZELI --UNIÓS DEMOKRÁCIA ...Vagy diktatura ???
Desischado
Új népszavazással még kihátrálhatnak némi presztízsvesztés után a Brexitből. Ez lenne a legjobb. Ezt a May-t meg kirakni a közéletből!
kokopelli
@Eladott Ország: Tudod mennyire érdekli a nyugati tagállamok "embereit" az angol
kilépés!? Még annyira sem,mint a holnapi időjárás!Lépjenek ki oszt annyi!Azt hitték,
hogy az EU foschni fog? Csalódnak az angolok megint!? Ki-nem-ß@r-ja-le?
Eriksson
Volt egy népszavazás, ami szent a demokrácia európai őshazájában. A tizenvalahány millió állampolgár akarata felülírja a többi tagállam nyavalygását, akiket piszkosul bánt az, hogy elesnek az angol fontok milliárdjaitól, amivel azok beszálltak a közösbe.
Most nem az angolok, hanem az unió a vesztes.
Eladott Ország
@Eriksson: Írod:"Most nem az angolok, hanem az unió a vesztes." Veled együtt!
Eriksson
@Eladott Ország: Én boldogultam unió nélkül is, Te meg az angolok fontjait siratod.
Ha egyszer el tudnál vonatkoztatni az esetleges haszontól, akkor észrevennéd, hogy az angoloknak van igazuk. A hatalmas büszke volt világbirodalomnak nincs feltétlenül szüksége az unió általi kizsákmányolásra, s arra, hogy gyarmatként kezeljék őket. Sok brit így gondolkodik.
Eladott Ország
@Eriksson: tegnap, 18:19; Legalább tízezermilliárd forint érkezett az EU-tól Magyarországra az elmúlt 12 évben. Ez naponta 2,2 milliárd forint. Nos hol van? A fidesz nevű bűn-és prostibanda leszavazta, hogy az EU-s pénzek lehívását jogállami keretekhez kössék. Leszavazta az EU ügyészséget. Vajon miért? Mert nem leszünk gyarmat?! Ki lopta el az EU-s pénzeket b@zdmeg? Te f@szfej! A fideszes trógerek szarrá lopták magukat az országból meg szegényházat csináltak Bulgária után.
Eriksson
@Eladott Ország: Már megint terelsz. A brexitről volt szó, nem a magyar gazdaságról. Az egy egészen más téma.
anima
Ha nem Európának, akkor minek vagytok a részei?
A jenkikkel vívott harcot buktátok - ez örök bélyeg!
Egyedül akartok maszturbálni, amikor lehetne másokkal is?
Nem jó egyedül...
Eladott Ország
@Eriksson: Anyád terelgessen téged az elmeorvoshoz! Te ugattál gyarmatosításról, te faszfej. Ez a rohadt tróger fidesz banda kinek a pénzét lopta el, te szarházi?!
kokopelli
@Eladott Ország: Az az érdekes,hogy az "emberek" sok-sok száz km-re Angliától
olyan biztosak a véleményükben,amennyire még az angolok sem! Én az ismerőseim
között egyet sem találtam,aki nem ß@rja le az egészet!Annyiszor befürödtek már az
angolok a nagyságuk bizonygatásával,hogy egy idő után akkorák lettek,mint amekko-
rák!Eljutottak odáig,hogy a maguk által kevert ß@rt egyedül kell majd kikanalazniok!
Én is leß@rom,mert simán megélek abból,amit összegályáztam,és az utódaim sínen
vannak A többi nem az én asztalom!
U.i.:Ők maguk sem tudják,de a kibicek az egész világon azok igen! Bravó" ;-)
kokopelli
@Eladott Ország: Miért is lenne vesztes az Únió? Mert az európai bankok,már dörzsölik a kezüket,hogy Párizs és Frankfurt am Main átvegye az sokezer- milliárdos Eu-s pénzforgalmát
a londoni City-nek ? Az,hogy a vendégmunkásokat elzavarják az nemzeti problémája lesz a
tagországoknak! Ezt először Bécsben olvastam egy újságban cca. négy évvel ezelőtt,mivel a
sógorok is szeretnének egy-két falatot kapni! Igazuk is van!
(a gyengébb fityiszeseknek! A "londoni City" alatt a pénzvilág a "banknegyedet" érti) (;-))
Eladott Ország
@kokopelli: Ide vezet a választók hülyítése és hergelése. Előbb talán gondolkozni kellene, és számba venni a várható következményeket! Ott se divat, hogy az ország vezetői néha gondolkozzanak is. Nagy-Britanniának nem érdeke az ott már beilleszkedett, adófizetőként és szakemberként is feltétlenül hasznos munkavállalókat kiebrudalni az országból.
Sámannus
Olyan ez, mint ha a hajót a kapitány lékelné meg, vagy a repülőt a pilóta vezei a földnek. Öngyilkos jelölt volt aki kitalálta ezt a lépést.
kokopelli
@Eladott Ország: ..igazad van,de az EU tagság már maga adott egy közösségi védelmet!
Nincs ß@rabb,mint a bizonytalanság! Tudom,hogy mindenki tudja a tutit,és csak azok tar-
tózkodnak a jóslástól,akik már voltak "függő" helyzetben családostúl! Tudnék mesélni! ;-)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.