Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerint a nemzetközi közösség is felelős, mert némán figyelte a második világháború utáni időszak legsúlyosabb genocídiumát.

Harminc éve kezdődött a ruandai népirtás, az emberiség második világháború utáni történelmének legsúlyosabb genocídiuma. A fővárosban, Kigaliban az Európai Tanács elnöke, Charles Michel arról beszélt, az akkoriban némán figyelő nemzetközi közösség is felelős a tragédiáért – írja az Euronews.

Népirtás: 800 ezer halálos áldozat szűk száz nap alatt

A ruandai népirtás 1994-ben       Fotó: Wikipedia

„Az emlékezés kötelessége az elsőszámú követelmény. A lényeg, hogy ne felejtsük el a történteket, tanuljunk a hibáinkból és próbáljunk meg egy felvilágosultabb világot teremteni"

– mondta Michel.

Macron: Párizs és szövetségesei megállíthatták volna a genocídiumot, de nem volt meg hozzá az akarat

A ruandai hatóságok régóta vetik a nemzetközi közösség szemére, hogy figyelmen kívül hagyta a közelgő mészárlásra utaló figyelmeztető jeleket. Néhány nyugati ország vezetője azóta sajnálatát fejezte ki emiatt. Köztük van Emmanuel Macron francia elnök is, aki csütörtökön elismerte, Franciaország „nyugati és afrikai szövetségeseivel megállíthatta volna" a népirtást, de „nem volt meg hozzá az akarata".

Máig meghatározza Ruanda mindennapjait a népirtás emléke

A népirtás csaknem száz napja alatt 800 ezer, leginkább a kisebbségi tuszi népcsoporthoz tartozó embert gyilkoltak meg hutu szélsőségesek. A vérontás azt követően kezdődött, hogy az ország akkori elnökét, a hutu Juvénal Habyarimanát szállító repülőgépet Kigali közelében lelőtték.

A merénylet körülményei máig tisztázatlanok, sokan azt feltételezik, hogy szélsőséges hutuk végeztek a békülésre hajló elnökkel, akinek halálát ürügyként használták a jól előkészített leszámolásra a tuszikkal.

A tuszi kisebbség jóval nagyobb gazdasági befolyással, vagyonnal rendelkezett az 1990-es években Ruandában, ez motiválhatta a hutukat a velük való brutális leszámolásra.

A 14 milliós Ruandában azóta is a hutuk vannak többségben, a tuszik csupán a lakosság 14 százalékát teszik ki. Az elnöki hivatalt 2000 óta betöltő Kagame tuszi többségű kormányzata azóta – a ruandai identitás erősítése érdekében – törvényen kívül helyezett minden, etnikai származás mentén alapított csoportot és új személyigazolványt vezetett be, melyen nem tüntethető fel az illető etnikuma.

Emellett szigorúan büntetik mindazokat, akik tagadják a népirtást. Egyes megfigyelők ugyanakkor azt vetették a kormányzat szemére, hogy e jogszabállyal egyúttal a kormányt bíráló hangokat is igyekszenek elhallgattatni. Az ENSZ és emberi jogi szervezetek mindeközben az elkövetők mihamarabbi felelősségre vonását sürgetik, melyre 30 év alatt sem került sor.

A felelősségrevonás elmaradt

Mindössze 7 személyt vontak ugyanis eddig felelősségre az elkövetett rémtettekért, őket is egy párizsi bíróság ítélte el. A francia bíróságon ugyanakkor további 40 ügyben van folyamatban a bírósági procedúra.

Mindeközben Ruandában a meggyilkolt emberek sok millió családtagja vár továbbra is a külföldre menekült gyilkosok megbüntetésére – a a France24 beszámolója szerint.

Forrás: Euronews.hu, France24.com

3 hozzászólásarrow_drop_down_circle

fideszes gyökér
A Miniszterelnökúr támogatja a népirtást!
Ezek a büdös gecik meg nem!
jáger laszló
Nem faji háború volt Feketék vívták 1más LN!
csak ennyi
barátilag
J.L.
Őrnagy
@jáger laszló: Nem faji, hanem etnikai alapú népirtás volt.
A mai emberiségben nincsenek különböző fajok! Vannak a földrajzi helyzetből adódó különbségek amiket rasszoknak neveznek, különböző emberi "fajokat" nem külömböztet meg egymástól a tudomány, csak az áltudomány..

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.

További ajánlatok