Az elmúlt időszakban a napi politikai kavarodások kétségtelenül elvonták kicsit a figyelmet arról, ami a télen igencsak orientáló hatással bírt. Az oktatásról, a felsőoktatásról. Ami természetesen nem jelenti azt, hogy ne érkeztek volna hírek a hazai oktatás világából. Beleértve azokat a híreket is, amelyek a külföldre távozó diákokról, munkavállalókról szólnak. Ugyanakkor érdemes tudni azt is, hogy hírünket a világban nem csak a külföldre távozottak fémjelzik, hanem az oktatáspolitikánkat jellemző adatok is.

Ahogy arra az Átlátszó Oktatás is felhívja a figyelmet, publikálásra került ugyanis az az áttekintés, melyben az OECD-országok oktatási adatait dolgozzák fel. A hazai reflexió alapján lesújtó képet nyújtva a hazai felsőoktatásról. Eszerint igen rosszul állunk az oktatás megfinanszírozottságában, és a munkanélküliségi adatok tekintetében egyaránt. Az utóbbi esetében mind a diploma nélküli, mind a diplomás munkanélküliek tekintetében a sereghajtók közt van Magyarország. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy az idén publikált áttekintés nem az idei, de még csak nem is a tavalyi adatokat tartalmazzák. Mielőtt azonban bárki nekiállna „nyócévezni", az adatok vonatkoztatási éve, a 2011. év is már a jelen kormányzat regnálásának az éve. Ellenben nyilvánvalóan nélkülözi azoknak az intézkedéseknek a hatását, melyek azóta buggyantak ki az oktatáspolitika, illetve az általános poltika retortáiból.

Ebből a szempontból például érdemes lehet figyelni az elemzés azon sorait, melyek a tanulói kilátásokat dolgozzák fel. Amikor ugyanis a várhatóan egyetemet végző diákok 27%-át említik a felmérésben, akkor ez azt jelenti, hogy hazánk nagyjából azon a szinten tartott 2011-ben, ahol az OECD, illetve az európai átlag 2000-ben. Ez a fiatalok oktatási karrierkilátásaiban gyakorlatilag két felsőoktatási fordulót kitevő lemaradást jelent. Látszólag. Azért látszólag azért, mert az, aki az életét ma nem úgy képzeli el, hogy egyetemet végez, az könnyen egy generációnyi lemaradást generálhat. Ha feltételezzük, hogy a gyermekeit azért mégsem üti szájon, ha a továbbtanulási szándékukat megemlítik. Átlag öt éves felsőoktatási képzést tekintve a mintegy tíz éves lemaradás tehát bőven túlmutat a generációnyi kiesésen. Amikor tehát a Hoffmann-Klinghammer páros a felsőoktatás további restrikcióját képviseli, akkor generációk képzéséről mond le az ország. A források megvonása, az oktatók nyugdíjazása, az államilag finanszírozott képzés visszafogása ugyanis nem igazán a továbbtanulási kedv növelését szolgálja. Márpedig a diáktüntetések fókuszában ilyen intézkedések álltak. Ezzel, miközben már a 2011-es adatok alapján is „sikerült" a 26 értékelt ország közül a 22. helyet megcsípni, könnyen lehet, hogy azóta csak csúsztunk lefele.

Még akkor is talán, ha nyilvánvalóan egy differenciáltabb arányszám jobb lenne. Arra nézve például, hogy hányan tervezik itthon befejezni tanulmányaikat. Mert 2011 óta, az oktatáspolitika egyik „eredménye" a diákok külföldre-orientálása. Amely utóbbi gyakorlatilag felér egy szociális abortusz-programmal. S nem arról van szó, hogy a felsőfokú képzést fétisként kellene kezelni. Nyilvánvaló, hogy a társadalomnak nagyon is szüksége van középfokon jól képzett szakemberekre. Azonban azt is tudjuk, hogy a szakképzés, a felzárkóztató oktatás is gyakran esett a forráskivonás és az átszervezések áldozatává. Az utóbbi első hatásai már a felmérésben is látszanak. Az egy tanerőre jutó diákok számát tekintve ugyanis minden iskolatípusban az utolsó harmadban volt az ország már 2011-ben is. Azóta ennek aligha kedvezett például a kényszernyugdíjazásokkal megvalósított közvetett tanárelbocsátás. Márpedig a felzárkóztatás, a szakképzés gyakorlati oktatása, a tehetséggondozás aligha képzelhető el nagy létszámú osztályokban.

Így gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy már általános és középiskolában lemond az oktatás a diákok egy részéről. Miközben a fokozott tanári terhelés már 2011-ben sem volt megfizetve. A pedagógusfizetések akkor is lemaradtak a környező világban megszerezhető javadalmazáshoz képest. Azt meg a napi hírekből is tudhatjuk, hogy ez mit sem változott, mivel Hoffmann Rózsa csak szeptembertől ígér valami javulást. A kormányzati ígéreteknek azonban igen alacsony a vásárlóértéke, és társadalmi presztízse. Különösen, mivel érdekképviseletként egy felülről szervezet kamarában látja a kormányzat a megoldást. Ami, ismerve a valamikori SZOT-korszakot, pontosan tudhatóan hatástalan. Pontosabban a hatalom számára lehet hatásos, de aligha jelent majd teljes érdekképviseletet a hatalommal szemben. Kikényszerítve például Hoffmann Rózsa ígéreteinek betartását.

Összességében tehát egyet lehet érteni az Átlátszó Oktatás véleményével, hogy lesújtó a kép a 2011-es adatok alapján. Miközben sajnos korántsem biztos, hogy ez a kép nem súlyosbodott a jelen tendenciákat látva. Nem feledve persze, hogy amíg számokon vitázva telnek az évek, generációk alól ránthatja ki a politika a szőnyeget. No meg az országot.

Andrew_s

13 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Tootsy
Igy kell tonkretenni szisztematikusan egy orszagot: kihuzni a talajt az oktatas alol, hiszen a mestersegesen tudatlansagban tartott nepet konnyebb megvezetni, terrorizalni, fanatizalni. Aki megis tanulni akar, es kulfoldre megy, az valoszinuleg emlekezni fog arra, miert kellett a csaladjatol elszakitva egy rakas penzert megszerezni a tudasat, es ok nem is fognak hazajonni. Mi viszont behivjuk az arab, kinai, orosz, izraeli, barmilyen " fizetos" diakokat ide, mert ok rengeteg penzt fizetnek egy orvosi, mernoki diplomaert, garantalt fogyasztoi a magyar tarsadalomnak min. 5 evig, aztan huznak haza, vagy egy harmadik orszagba jo penzt keresni. Ez kell a kormanynak, a gazdasagi bevetel, nem a "kimuvelt fok"... A magyarok ellen ekkora bunt ember meg nem kovetett el, a cikkironak igaza van a kieso generaciokkal kapcsolatban
GeoCravker
@Tootsy: Igen, gyakorlatilag nemzedékek vesznek el a tehetséggondozásból. No meg az országból is.
Majd egy éves írás a jelzett blogon:
"A politikai szemforgatásra térve vissza, a napi megélhetési bizonytalanságnak aligha kis mértékben képezik részét azok a kormányzati intézkedések, melyeket a KDNP mintha nem illetett volna markáns kritikával. Az unokák nemzedékének szüleit érintő azon oktatáspolitikai csomagot, mely akár diák-exodushoz is vezethet, éppen hogy a KDNP-hez köthető oktatáspolitikus nevéhez köthetjük. Ami természetesen mit sem kisebbíti azok felelősségét, akik a foglalkoztatás-, és gazdaságpolitika harcterein vívnak a kivándorlás erősítéséért. Olyan mértékben, hogy sarkítva bár, de akár szociális abortuszprogramnak is nevezhetnénk."
(endresy.blogspot.hu/2012/05/abortusztablettatol-szoboravatasig.html )
Csak elég szomorú, hogy a véleménypublicisztika gyakorlatilag a blogokba szorul vissza, mivel a szakigazgatás nem tart igényt tanárokra, szakértőkre, senkire.
Tootsy
@GeoCravker: A legtitkosabb gondolataimat irtad le: ugyanezt latom en is...:o((
GeoCravker
@Tootsy: S még annyit az előzőhöz, hogy más miatt, mint DAmerikában, de itt is nyugodtan mehetnének a nagyszülők tüntetni. a kieső, kimenő generációk ugyanis a személyes családi bajokon túl nyilvánvalóan a nyugdíjbázist is csökkentik.
Ezt követően azt látni, hogy a nagyik korosztálya a kormányzat melletti szimpátiatüntiken vesz részt több, mint kiábrándító.
Tootsy
@GeoCravker: Megint telibe talaltal, mert sajnos, amig a savas bacsi videon csokol kezet viktor pa'pa'nak (es az a hernyo HAGYJA EZT!), a tobbi meg a 10 %-os rezsicsokkentestol elhomalyosult szemmel vonulaszik, addig benne van a pakliban, hogy ok inkabb a vityara szavaznak, es nem a szerencsetlen fiatalokat tamogatjak, akiknek mar indulaskor sokkal tobb problemaval kell megkuzdeniuk, mint nekunk valaha (es amivel annakidejen a vityanak sem kellett, mert Kadar kibrusztolta az ingyenes oktatast, es nem is akarmilyen szintut. Nem lehetne itt ez a KISZ-buzi, ha nem Kadar ul az allam elen anno.

Igen, most meg nem lehet erezni, milyen oriasi bajt is okoztak a kivandorlok,- persze AKARATLANUL - az orszagnak, ok csak meg akartak elni valahogy, ezert menekultek elore, mert ha itthon maradnak , menthetetlenul eltunnek a sullyesztoben, bedaralja oket es a tudasukat a korrupcio-vezette kormanygepezet...A melldongetos csaladbarat KDNP ugy veri szet a csaladokat, (ami a nemzet alapja normalis esetben), hogy ketsegbeeses meg csak nezni is, mit csinalnak, (szamomra, kivulrol is), hat meg annak, aki otthon el, es ketsegbeeseseben menekul kulfoldre szerencset probalni,...

Jozsef Attila idejeben csak 200 ezer magyar "tantorgott ki", mi mar most 500 ezer korul vagyunk,... Szep kis jovo,...:o((
nehogymá
@GeoCravker: a rendszer váltáskor,ugy emlékszem a fidesz az idösek között azért volt népszerü mert a gyerekeikre unokáikra emlékeztette öket.most amikor a diákok kimentek tüntetni,szemben velük meg a nagyik,nem csoda,ha elment a kedvük az országtól is.hiába,már az öregek se a régiek...azt pedig pedig hiába mondják a közgazdászok,hogy csak bérmunkából nem lesz sikeres az ország gazdasága,dicsöséges vezetöinket ez nem érdekli.a saját ivadékaiknak nem lesznek problémái,a többiek az országgal együtt pedig levannak szarva.
GeoCravker
@nehogymá: Erre mondá a fiam, hogy ebben a felállásban az országban néhány kalandkeresőn kivül a zacc marad. Majdnem nyakon vágtam, de igaza van. Az immobil képzetlenek, a segélyre szorulók, a nyugdíjasok maranak arányban magasan. Az innovatív fiatalok már tanulni is kikényszerülnek menni. Az ő gyerekeik már ott születnek. Pl. a menyem 20 ezer km-re innen látta meg a napvilágot. A szakmunkások is lassan mennek, mert nem élnek meg. Jobbár hiába harmincasok-negyvenesek, a megélhetési biztonság miatt viszik a családot. A félmilliós kinti munkavállaló tehát alsó hangon háromnegyedmillió embert jelent valójában.
Ez a mintegy félmillás plusz-munkanélkülivel nem egymillió plusz munkahelyet, hanem ennyi munkahely hiányát jelenti.
GeoCravker
@Tootsy: Az előző Néked is válasz kicsinyt.
Tootsy
@GeoCravker: Nehogy meg merd utni azt a gyereket, Te! ...:o)) O csak azt mondja ki, amit mi nem merunk meg mindig, a mai napig sem,... (Igaz, Nekik nincs rossz elmenyuk arrol, hogyha regen is es most is egy kicsit magasabbra nyujtod a nyakad, hogy kinezegess a kerites felett, akkor nagyon gyorsan valaki rakoppint,...:o(( ).

En ezzel tisztaban vagyok, sajnos, bar a mai vezetesben lenne nehany olyan ember, aki ezt latna, es ki is merne allni a velemenye mellett, a kormannyal szemben... De amig betomik az o es a csaladja szamat egypar trafikkal, nehany szaz hold vagy hektar folddel, addig itt ugysem lesz valtozas,... De addigra nekik mar be lesz betonozva a vagyonuk, foleg, ha az elszamoltatas is elmarad,...
nehogymá
@GeoCravker: talán ha zacc nem is,de tényleg már kevés dolog tartja itt az embert.a lányom se ment egyetemre,pedig simán felvették volna,de azt mondta minek,esélye sincs semmire.gyözködtük mi is a tanárok is de nem.látta ,látja mit vergödünk,a semmire,ezért ugy döntött kimegy.több mint egy éve kinn van,iskolába jár.esze ágában nincs hazajönni.az amit fiatal felnöttként látott itthon,az hogy nem igazán számit szorgalom tehetség szinte csak a kapcsolatok meg a "gerincferdülés"tud helyzetbe hozni,ahhoz nem volt kedve.tölünk se ezt látta.mi se vagyunk jó helyzetben,de amikor kollégista volt mesélte itthon,milyen iszonyat néhány gyerek helyzete.azt is ,hogy "jó"családból való kölykök mit engednek meg maguknak,mert apu anyu akármég a tanárt is tönkre teheti.nem volt keve itt élni. a 3o 40 esek közül is már nagyon sokan azért mennek,hogy legalább a gyereknek legyen esélye a normális életre.akár még sima melósként is,mert ezt itthon már nem nagyon mondhatod:dolgozz tanulj jobb lesz.hol tanulj?hol dolgozz?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.