A Nézőpont Intézet legfrissebb elemzésének adatai szerint a felnőtt népesség 54 százaléka szerint Áder János, a jelenlegi államfő újraválasztása előnyös lenne Magyarország szempontjából, ezzel szemben Majtényi Lászlóról a baloldali szimpatizánsoknál is kevesebben, 14 százalék gondolja ezt.

A Nézőpont elemzésében, amelyet hétfőn juttatott el az MTI-hez, hangsúlyozta: az Áder Jánost államfőként megnevezni tudó magyarok (a teljes felnőtt népesség 56 százaléka) csaknem háromnegyede (73 százalék) elégedett a köztársasági elnök munkájával. Ezen a bázison még az őt ismerő Jobbik-szimpatizánsok 78, az MSZP-szimpatizánsok 65 és a Demokratikus Koalíció (DK)-szimpatizánsok 42 százaléka is így vélekedik. Az adatok azt mutatják, hogy Áder János klasszikus államfői szerepfelfogása egyértelműen szimpatikus a magyar lakosságnak, az elmúlt öt évben pártpolitika felett álló politikai szereplővé vált, ami az egyik legfontosabb elvárás a mindenkori köztársasági elnökkel szemben – olvasható az elemzésben.

Azt írták: a parlamenti többséget birtokló Fidesz-KDNP-frakciószövetség részéről "a lehető legjobb döntés volt, hogy egyhangúlag támogatta Áder János újbóli jelölését": a felnőtt népesség 54 százaléka szerint a jelenlegi államfő újraválasztása lenne előnyösebb Magyarország szempontjából. Ezzel szemben Majtényi László volt ombudsmanról, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnökéről a baloldali szimpatizánsoknál is kevesebben, csupán 14 százaléka gondolja ezt. A kérdésre 32 százalék nem tudott, vagy nem akart válaszolni.

A Nézőpont szerint tehát hiába sikerült a balliberális pártoknak konszenzust kialakítaniuk Majtényi László személyében, "a baloldali szimpatizánsok relatív többsége is Áder Jánost tartja a jobb jelöltnek". Egyedül a DK szimpatizánsai között kerültek relatív többségbe (46 százalék) azok, akik szerint Majtényi László elnökké választása lenne előnyösebb az országnak. Azt írták: jól látszik, Majtényi László "nemhogy pártok felett álló, nemzetegyesítő jelöltté nem vált, de még az őt jelölő politikai erők szimpatizánsait sem tudta maga mögé állítani".

Úgy értékeltek: 2012. május 10-i beiktatása óta "klasszikus államfői szerepfelfogást" töltött be Áder János. Első ciklusa során "nem konkrét programpontokat, hanem egy úgynevezett elnöki küldetést hajtott végre", amelynek legfontosabb eleme a teljesítmény megbecsülése és a környezetvédelem volt. Az ökológiai problémák ügye a hagyományos pártpolitikai szempontok fölött áll, így annak képviselete tökéletesen illeszkedik az államfők által vállalt klasszikus szerephez – tették hozzá.

Azt írták: Áder János a törvények vizsgálatánál mindig azt vette szemügyre, hogy a normaszöveg megfelel-e az alkotmányossági követelményeknek, így "ha kellett, a kormánypárti többséggel szemben is használta eszközeit". Ismertették: a korábbi államfők közül Göncz Árpád kétszer, Mádl Ferenc hatszor, míg Sólyom László 31-szer alkalmazott politikai vétót. Áder János 28 esetben küldött vissza törvényt az Országgyűlésnek. Göncz Árpád két elnöki ciklusa alatt nyolcszor fordult az Alkotmánybírósághoz, Mádl Ferenc 13-szor, Sólyom László 17-szer, Áder János pedig ötször.

A Nézőpont telefonos közvélemény-kutatása március 3-7. között készült ezer ember megkérdezésével. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. A maximális mintavételi hiba 3,2 százalék – ismertették.

16 hozzászólásarrow_drop_down_circle

dr. prédikátor
Én NEM TÁMOGATOM a káder janit!!! Akkor én nem vagyok magyar állampolgár???gecik!!!
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Equus
a fidióták még orbánt is királynak választanák
dr. prédikátor
Én NEM TÁMOGATOM a káder janit!!! Akkor én nem vagyok magyar állampolgár???gecik!!!
RonaGyuri
Trükkösek ezek a Mrázas-fiuk

Még szójátéknak is nagyon hazug

Közismert tény, hogy a derék Mráz közvélemény-matatói tényleg mesteri szinten szolgálják ki a megrendelőiket. Mindent bevetnek, semmitől sem riadnak vissza és semmiért sem szégyellik magukat. Ennek ellenére azt kell mondjam az MTI-nek adott közleményük még tőlük is sok(k).
„A Nézőpont Intézet legfrissebb elemzésének adatai szerint a felnőtt népesség 54 százaléka szerint Áder János, a jelenlegi államfő újraválasztása előnyös lenne Magyarország szempontjából”.
Pár mondattal később: „az Áder Jánost államfőként megnevezni tudó magyarok (a teljes felnőtt népesség 56 százaléka)…”! =))
papa.49
A ,,beNézőpont,, mikor mondott utoljára igazat, szerintem még sohasem, na siccc!!!
nezelodo
A címbeli állítást akkor lehetne elfogadni, ha egy közvetlen választást követően beigazolódna! Ennyi erővel kiállhatna az okoskakósa, és kinyilatkoztathatná, pl. hogy ő és a párja a nagy magyar nemzeti családmodell.
evacica
Óriási csúztatás, bár a Nézőpont Intézetet Orbán rendesen lefizeti, a helyes megállapítás : A parlamenti kormánytöbbség Áder Jánost választotta újra, és nem a magyarok többsége! Na de a hazugságairól és az igazság kiforgatásához a fidesz fenemód ért, na meg a lenyúlásokhoz!
Béla333
A Jobbiknak ebben igaza van: közvetlen államfő választás kell, hiszen így semmit sem ér az egész!
Olyasmi ez is, mint a képviselői vagyonnyilatkozatok.
Van, de minek?!
Ha mi választanánk meg, akkor lehetne súlya a tisztségnek, de így?!
Szókrakész
Engem meg se kérdeztek!!!
Akkor én a kisebbség vagyok?
gyuszipapa587
Csak a fideszes patkányok választották volna újra ezt a geny ládát !!!
quadrocopter
(K)áder? Észrevehetlen, környezetvédelmi pótcselekvésbe menekülő, langyos pártkatona!
Ha valaki tudja, hogy mit tett a hazai gengszterviszonyok megszüntetéséért, esetleg javításáért, az tegye közzé!
Egy súlytalan látványpékség.
Ludmilla
az akkor derülne ki,ha közvetlen lenne az elnökválasztás,de ezt sem merné bevállalni a kétharmados /?/ kormánypárt
rosalinda57
Tévedés már a címben. Nem a magyarok többsége, hanem a parlamentben ülők többsége kívánta Ádert. A magyarok többségéről akkor lehetett volna beszélni, ha a magyar emberek választottak volna KE-t. De nem így történt !
kukac50
Én nem választottam volna újra,mert csak a Fidesz akaratát teljesíti,a Nép érdekét figyelmen kívül hagyja! Ő is csak egy Fideszes csicska!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.