Szijjártó Péter szerint Guterres ENSZ-főtitkár nyilatkozatában már megelőlegezte, hogy mit kellene gondolni a migrációról, épp ezért, ha továbbra is figyelmen kívül hagyják a magyar fél felvetéseit, akkor ott is hagyhatják a tárgyalásokat.

A tartalmi kérdéseken túl komoly legitimációs problémákat is felvet António Guterres ENSZ-főtitkár nyilatkozata – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

Szijjártó úgy érzi, fölösleges részt venni a menekültekről szóló ENSZ-tárgyaláson

Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium

A tárcavezető felidézte, az ENSZ-főtitkár a nyilatkozatában lehetőségnek nevezi a migrációt, hiszen erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenségeket és összeköti a különböző társadalmakat.

Szijjártó Péter erre reagálva azt mondta, ez azért vet fel legitimációs problémákat, mert a világszervezetben éppen most foglalkoznak azokkal az irányelvekkel, amelyek mentén a későbbiekben kezelnék a migrációt.

"Megengedhetetlennek tartjuk azt, hogy egy ilyen vitát megelőlegezve a főtitkár gyakorlatilag eredményt hirdet úgy, hogy egyébként világosan tisztában lehet azzal a ténnyel, hogy ebben a kérdésben semmilyen módon sem élvezi a tagállamoknak egyöntetű egyetértését" – hangsúlyozta.

Hozzátette, így felmerül a kérdés, egyáltalán érdemes-e részt venni ezeken a tárgyalásokon.

"Ha úgy fogjuk látni, hogy a véleményünket ebben a rendkívül fontos kérdésben a jövőben is figyelmen kívül hagyják, akkor annak a megfontolását javaslom majd a kormánynak, tekintsük át, hogy ezeken a tárgyalásokon van-e értelme részt venni" – mondta Szijjátó Péter.

Szólt arról is, a magyar kormány a migráció ösztönzése és szervezése helyett annak megelőzését, megállítását szeretné elérni, ezt képviselik az ENSZ-ben is.

A miniszter súlyosnak nevezte a helyzetet, azért is, mert a már említett egyeztetést olyan – az ENSZ-közgyűlés által elfogadott – politikai nyilatkozatra akarják alapozni, amelyben szerepel például az is, hogy az országok ne kriminalizálják a "tiltott határátlépést", s a bevándorlók befogadásának szabályait is lazítanák.

A külügyminiszter szavai szerint az említett ENSZ-dokumentumban az is benne van, hogy a migrációs útvonalaktól távol eső országok is fogadjanak be menedékkérőket, és pozitívan emelik ki a civil szervezetek (NGO) szerepét.

"Magyarország továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a migráció rossz dolog (...), és nekünk elsősorban az a feladatunk, hogy Magyarország és a magyar emberek biztonságát szavatoljuk" – fogalmazott Szijjártó Péter.

(MTI)

31 hozzászólásarrow_drop_down_circle

desiro
Majd ez pondró fogja megmondani az ENSZ-nek a tutit.
"és nekünk elsősorban az a feladatunk, hogy Magyarország és a magyar emberek biztonságát szavatoljuk" – fogalmazott sz@rgyÁrtó Péter. Tőletek kellene már megvédeni, amíg nem késő.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
simmering73
Ilyen az, amikor a farok akarja csóválni a kutyust.
kukac50
Kínos lenne megmagyarázni, miközben a migránsok ellen harcolunk és a kötelező kvóta ellen be engedtünk 2300 migránst és eladtunk 20 ezer letelepedési kötvényt ami az unió területére szabad bejárást enged.Egy uniós ország sem engedheti meg magának, hogy az uniós országokba szabadon mozgást árúba bocsájtsa.
advocat
Azért elballaghatna, és elmondhatná, hogy mégis hogyan került be 1300 oltalmazott. + letelepedési kötvény, meg megvásárolt magyar állampolgárság. Lehet, hogy erre néhányan azért kíváncsiak lennének. Mert a világ le van sz..va. Minálunk az ész, mi mindenkinél mindet jobban tudunk. Véljük. Aztán tesznek ránk.
Hari
@Shikari: gondolom, most Petikére utalsz ?
Hari
Az ENSZ valahol olyan, mint a demokrácia, Churchill megfogalmazásában:a demokrácia egy igen rossz rendszer, de jelenleg nincs jobb (szabadon idézve).

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.