Gordon Brown volt brit miniszterelnök szerint a 2003-ban megvívott iraki háború előtt az amerikai hírszerzésnek is komoly kétségei voltak afelől, hogy Szaddám Huszein akkori iraki diktátor rezsimjének voltak-e tömegpusztító fegyverei, de e kétségeit nem osztotta meg Londonnal.

Tony Blair munkáspárti kormányának pénzügyminisztere a frissen megjelent önéletrajzi könyvében írt arról, hogy Donald Rumsfeld akkori amerikai védelmi miniszter utasítására a háború előtt készült egy hírszerzési tanulmány, amely szerint az amerikai szakszolgálatoknak annak idején nem volt tudomásuk biológiai és vegyi fegyverek előállítására, tesztelésére vagy tárolására alkalmas iraki hadiipari létesítményekről.

Az amerikai hírszerzés eltitkolta London elől, hogy kétli az iraki tömegpusztító fegyverek létét

Fotó:  Jeff J Mitchell/Getty Images

A Brown által idézett korabeli jelentés szerint az amerikai hírszerzésnek nem voltak megbízható értesülései arról sem, hogy Irakban folyik-e nukleáris fejlesztési program – az erről szóló hírszerzési adatok 90 százalékát a jelentés "pontatlannak" nevezte –, a szolgálatok ugyanakkor jelezték Rumsfeldnek kételyeiket azzal kapcsolatban, hogy Irak képes-e nagy hatótávolságú rakéták gyártására.

Az egykori brit pénzügyminiszter – aki 2007-től három éven át az ország miniszterelnöke volt – My Life, Our Times című önéletrajzi írásában "elképesztőnek" nevezi, hogy Washington ezt a jelentést nem osztotta meg a brit kormánnyal.

Gordon Brown szerint ez felért London szándékos félrevezetésével.

Brown megállapítja könyvében, hogy Iraknak nem voltak bevethető vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyverei, és nem voltak tervei sem az ellene felvonult nemzetközi hadikoalíció tagjainak megtámadására. Brown szerint így nem teljesültek az "igazságos háború" kritériumai sem: nem az invázió volt az iraki válság megoldásának lehetséges legvégső eszköze, és a csaknem másfél évtizeddel ezelőtti katonai beavatkozást – amelyben 179 brit katona vesztette életét – nem lehet "arányos válaszlépésnek" sem tekinteni.

Ugyanerre a következtetésre jutott az iraki háborúról tavaly júliusban közzétett brit szakértői jelentés is, amely az egyetemes brit politikatörténet legnagyobb feltáró jellegű vizsgálatának eredményeként született.

A hétévi munkával összeállított, tizenkét kötetből álló, 2,6 millió szavas jelentés leszögezte, hogy az invázió kezdetének idején nem a katonai beavatkozás volt a végső lehetőség az iraki válság rendezésére, és Szaddám Huszein rezsimje akkor már nem jelentett közvetlen fenyegetést a külvilágra. A tanulmány megállapítása szerint Nagy-Britannia úgy csatlakozott az iraki hadműveletekhez, hogy lett volna még lehetőség az akkori iraki rezsim fegyverzetének békés leszerelésére.

A független vizsgálóbizottságnak nem volt feladata a háború törvényes mivoltának vizsgálata, de a jelentés annyit leszögezett, hogy "távolról sem volt kielégítő" az a mód, ahogy annak idején Tony Blair kormánya törvényesnek minősítette Nagy-Britannia csatlakozását az Egyesült Államok vezette katonai beavatkozáshoz.

A vizsgálat egyértelműen feltárta azt is, hogy Nagy-Britannia hibás hírszerzési adatok és értékelések alapján csatlakozott az iraki háborúhoz.

Tony Blair, aki 2007-ben – jórészt az iraki háború szította belpolitikai feszültségek miatt – távozott a brit politikai életből, a vizsgálati jelentés közzétételének napján elismerte, hogy a korabeli hírszerzési értékelések hibásak voltak, és elnézést kért az iraki háborúban meghalt 179 brit katona, valamint a vizsgálóbizottság becslése szerint "legalább 150 ezer, de valószínűsíthetően ennél is sokkal több" iraki áldozat hozzátartozóitól.

(MTI)

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Csizmás Kond
A tömegpusztító izék meg minden egyéb csak kitalált ürügy volt. Kellett az olaj és a piac a többi meg mese.
Equus1
ez a tipikus története a nyuszika, farkas és róka esetének. Nem volt rajta sapka, oszt annyi..
sokanvagyunk
Eszerint az angol nem szövetségese az USA-nak, hanem csak vazallusa annak.
kokopelli
@Equus1: Tudták ők,de a kis Bush is akart egy Golf-háborút,
mivel a sen. Bush nem fejezte be! A Collin Powel olyan szépen elmagyarázta az
ENSZ-ben mobil,kamionba szerelt dúsítót,amiért később elnézést kért! Hazudott
a jun. Bus is! Ő is akart egy "Öböl-háborút"! Ők maguk sem tudták,hogy mit akarnak!
Ők fegyverezték fel Irakot azelőtt Irán ellen,mert az Iránnak eladott fegyverek nye-
reségéből annakelőtte a Contrákat pénzelték Nicaraguában stb...stb...!Ergo a ki
tudja,hogy mi volt még a háttérben! Akkora kereszbe menő baromságot csináltak
az elnökök és a fegyveripar,hogy maguk sem tudták mi jöhet ki belőle! A talibánt
is az USA fegyverezte fel anno az oroszok ellen,azután szembekerültek velük!...
"és hamarosan a sötétség"!! Máig is tökölnek rajta,de az újjáépítés volt mindíg a
legjobb üzlet az "American AID" óvó kezei alatt!! Sokezer milliárd $-os üzlet volt!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.