Kína nem akar tovább a világ gyártóbázisa lenni, elindult a tudásalapú versenyzés irányába, miközben az Amerikai Egyesült Államok is első akar lenni ezen a területen – mondta Csath Magdolna közgazdász az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában.

Kína nem akar tovább a világ gyártóbázisa lenni

A szakértőt az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúról kérdezték, annak apropóján, hogy előbbi szeptember 1-től életbe kívánja léptetni a korábbi büntetővámok által eddig nem sújtott kínai árucikkek behozatalának jelentős részére a pótvámot. Ugyan Donald Trump amerikai elnök kedden az érintett árucikkek csaknem hatvan százaléka – egyebek mellett mobiltelefonok, laptopok, egyes játékok, számítógép-kijelzők, cipők és ruhaneműk – esetében december 15-re halasztotta a legújabb pótvámok életbe léptetését, de a büntetővámok december közepétől így is az Egyesült Államokba irányuló kínai export jelentős részét érinteni fogják.

Csath Magdolna elmondta: az amerikai elnök a közelgő karácsonyra tekintettel vett ki egyes termékeket – mobiltelefonokat, számítógépeket, gyermekjátékokat – ideiglenesen a büntetővám hatálya alól. A büntetővám ugyanakkor érinti a mezőgazdasági és a ruházati termékeket.

Kína mezőgazdasági exportja az Egyesült Államok felé nem túl nagy, ez nem rázza meg a kínai gazdaságot, a ruházati termékekre kivetett büntetővám viszont problémát jelenthet a kínai gazdaságnak – jegyezte meg.

A szakértő felidézte: az Egyesült Államokban jövőre elnökválasztást tartanak, a jelenlegi elnök, Donald Trump pedig a kampányában azt ígérte, megőrzi az Egyesült Államok elsőségét, Kínával szemben is. De – jegyezte meg a szakértő – a háttérben egy gazdasági-hatalmi harc is áll: Kína nem akar tovább a világ gyártóbázisa lenni, elindult a tudásalapú versenyzés irányába, miközben az Egyesült Államok is első akar lenni ezen a területen.

Csath Magdolna felvetette: a kereskedelmi háborúban két világlátás is ütközik; az amerikai szemlélet rövid távon minél nagyobb eredményt szeretne elérni, Kína viszont hosszútávon gondolkodik.

(MTI)

Cikk- és címlapkép: pixabay.com

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

lampa laz
"Kína nem akar tovább a világ gyártóbázisa lenni, elindult a tudásalapú versenyzés irányába"
Nem baj, majd jönnek orbánisztánba gyártatni. Az oktatást már ennek megfelelően alakíttatta át a kedves vezető. Elég ha van két keze, robotmunkához az kell, nem ész.
papa.49
A szagértő szerint már eleget loptak össze a világ minden részéről ???
Eltelik még sok idő mikorra a saját fejlesztéseikre támaszkodhatnak !!!
Még az ellopott technikát se sikerül mindig azonos paraméterekkel lemásolniuk !!!
Eladott Ország
Ha Kína kivonja az összes pandáját az USÁ-ból, akkor onnantól kezdve az atomháború sem egy irreális opció. Bizony, bizony. Mi nyugodtan hátradőlhetünk, mert kezünkben van a világ legnagyobb zsarolási potenciálja :
a.disquscdn.com/get?url=https%3A%2F%2Fpottyos.hu%2Fimg%2Ftermekek%2Fturo-rudi-natur-30g.png&key=44HtcmL_6wlBSjCkpfQuMg&w=600&h=350
Ostobák, a diplomáciát mindig szakemberekre kel bízni és Csath Magdolnára:
uploads.disquscdn.com/images/de0474737ef68c09a27bea80ea8b99581272a104f8084b5fee8b2d0c7037eb79.jpg?w=600&h=387

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.