Az árnyékkormány bejelentésével a DK igyekszik magához ragadni a kezdeményezést ellenzéki oldalon, és már a 2024-es önkormányzati választás előtt belengette, hogy nem kell az előválasztás. A több ellenzéki párt szerint nagy szükség van erre az intézményre, és ha a DK ezt élből elutasítja, az nem túl européer és demokratikus hozzáállás.
A Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke, Molnár Csaba kudarcos projektnek nevezte az ellenzéki előválasztást egy múlt heti sajtóbeszélgetésen a Telex cikke szerint. A beszélgetésen elhangzott, a DK nem látja értelmét, hogy 2024-ben is legyen előválasztás az önkormányzati választást előtt, és a közös főpolgármester-jelöltről sem döntenének ilyen módon, hanem tárgyalásos módszert szeretnének, de úgy, hogy a pártok erejét a társadalmi támogatottságuk alapján mérnék (vagyis egyes pártoknak kevesebb beleszólásuk lenne a dolgokba, mint másoknak) – olvasható a cikkben.
Fotó: Facebook/Dobrev Klára/videórészlet
A lap szerint bár a tavaly őszi előválasztást a DK kifelé dicsérte, azonban nem jött nekik olyan jól, mint szerették volna: Dobrev Klára miniszterelnök-jelöltjük kikapott Márki-Zay Péterrel szemben, és a fővárosi kerületekben is sok jelöltjüket győzte le egy másik ellenzéki pártból érkező aspiráns (például Kálmán Olga Tordai Bencétől kapott ki a II-III. kerületben, Gy. Németh Erzsébet Orosz Annától Újbudán, stb.), és az április országgyűlési választáson egy hely kivételével taroltak az ellenzéki jelöltek (bár a választást a Fidesz nyerte meg végül).
A Telex kitért rá, az áprilisi választási vereség után minden párt a saját politikai közösségével foglalkozott, és a DK kivételével mindenhol lecserélődött a pártvezetés (az MSZP októberben tartja a tisztújítását, de Tóth Bertalan jelenlegi társelnök már nem indul a posztért).
A DK-nál Gyurcsány nyár óta arról posztol, hogy valamire készülnek, erről végül szeptember 16-án rántották le a leplet, amikor bejelentették, hogy a párt árnyékkormányt alakít – hogy megmutassák, van alternatívája a Fidesznek –, amelynek az árnyékminiszterelnöke Dobrev Klára. Az árnyékminiztrek bemutatásakor derült ki, hogy azok a párt soraiból kerültek ki, vagyis a DK itt sem számított más ellenzéki politikai formációk embereire. Dobrev a bejelentésekor arra kitért, hogy a saját útjukat járják, nem várnak másokra, de lehet hozzájuk csatlakozni (azonban a vezető szerep az övék).
A Telex megkereste az öt másik ellenzéki pártot, hogy ők mit szólnak a DK előretöréséhez.
- A Momentum szerint nem szabad elvetni az előválasztás lehetőségét, mert ez volt az egyetlen olyan akció hosszú évek óta, ami kivette pár hónapra a közbeszéd irányításának lehetőségét a Fidesz kezéből. Ráadásul az ország első online választását is sikerült közösen megvalósítani. Azt a párt elismerte, hogy van mit javítani a rendszeren, de ez természetes egy alkalom után. A párt szerint azonban nem most van itt az ideje ezen lovagolni, hanem az ország jelenlegi helyzetéről, jövőbeli elképzeléseiről kellene beszélgetni.
- A Párbeszéd szerint az előválasztás demokratikus és mozgósítani képes folyamat, ha pedig ezt egy magát demokratikusként és európaiként azonosító párt, az "mindenekelőtt rendkívül elgondolkodtató".
- A Jobbik is kiállt az előválasztás szükségessége mellett, szerintük ezt a szavazók már hamar felismerték, hogy a Fidesz ellen nem a sok, hanem az egy ellenzéki jelölt lehet eredményes. Ha nem lett volna előválasztás, a Fidesz még több helyen tudott volna nyerni tavasszal. Az előválasztásról közösen kell dönteniük, egyedül erről nem lehet határozni szerintük.
- Az MSZP is kulcsfontosságúnak tartotta a lap kérdésére a legjobb ellenzéki jelölt megtalálását a 2024-es önkormányzati választás előtt, amiben komoly segítséget adhat az előválasztás intézménye. Szerintük megállapodás nélkül, egymással versengő ellenzéki jelöltek esetén a Fidesz nyerheti az önkormányzatokat is, épp ezért nem szabad kitérni a megmérettetés elől. "Az MSZP rendszerváltó pártként elutasítja az egypártrendszert. Akár kormányon, akár ellenzékben törekszik arra bárki.”
- Az LMP szerint a jelenlegi politikai helyzetben teljesen kiszámíthatatlan, hogy mi történik az önkormányzati és EP-választásokig, így még az ehhez szükséges együttműködési stratégiáról sem lehet felelősségteljesen nyilatkozni. Hozzátették, Karácsony Gergely főpolgármesteren a ciklus végén számon fogják kérni a zöld ígéreteit, és a párt politikusa, Ungár Péter arról beszélt, hogy a főpolgármesteri posztra is tartanának egy előválasztást.
A Telex cikke végén kitért rá, hogy a Fidesz már előre kibabrált az ellenzéki pártokkal, ugyanis egy napra tették egy módosítással az önkormányzati és az EP-választást, miközben a két választás eltérő stratégiát kíván. Az önkormányzatin összefogásra van szükség az ellenzéki pártok között, az EP mindenki versenghet, most ezt a két formátumot kellene valahogy úgy közös platformra hozni, hogy az egy napon rendezett két választás ne okozzon káoszt és vereséget az ellenzék részére.
a pártok erejét a társadalmi támogatottságuk alapján mérnék (vagyis egyes pártoknak kevesebb beleszólásuk lenne a dolgokba, mint másoknak)"
a dk elkezdte leépíteni a fékeket és ellensúlyokat az ellenzéki oldalon
HAHAHAHAHAHA