Lapértesülések szerint az Európai Bizottság túl távolinak ítélte meg a 2028-as dátumot, ezért a magyar kormány 2026-ra módosított, addig kell a tanári fizetéseknek elérnie a hazai diplomás átlagbér 80 százalékát.
A Szabad Európa értesülései szerint a magyar kormány által korábban közölt 2028 helyett már 2026-ra elérnék a pedagógusbérek a hazai diplomás átlagbér 80 százalékát.
Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt felszólal az Országgyűlés őszi ülésszakának nyitónapján, 2022. szeptember 26-án.
Fotó, címlapkép: MTI/Máthé Zoltán
A lap szerint egy, az Európai Bizottság és a magyar kormány uniós helyreállítási alapokról szóló tárgyalásaira rálátó forrás úgy fogalmazott, hogy "sokkal jobb lesz a magyar helyreállítási terv, mint az uniós tagállamok többségéé". Az informátor azt is elmondta, az utóbbi időben felgyorsultak a tárgyalások Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter vezette kormánydelegáció és a bizottság között, és a magyar fél egyre nagyobb rugalmasságot mutat a brüsszeli kérések iránt, a magyar tervekben így jelentős változások történtek.
Az egyik ilyen nagy változás, hogy a magyar kormány "előrehozza" a tanári béremelések ütemét a korábbi tervekhez képest, mert az Európai Bizottság a tanárok alacsony bérét komoly problémának tartja. A kormány korábban azt vállalta, hogy 2028-ig úgy növeli a pedagógusok fizetését, hogy az a jelzett dátumra elérje a magyar diplomás átlagbér 80 százalékát. Ezt a határidőt a Bizottság megvétózta, és 2026-ot javasolta (már csak azért is, mert addig szó a helyreállítási terv).
A lap szerint több, egymástól független forrás megerősítette, hogy a magyar kormány elfogadta a határidő módosítását. A diplomás átlagbér 80 százaléka, mint cél azonban még mindig a minimumszint, mivel a bizottság azt tartaná jónak a lap információja szerint, ha a tanári fizetések a diplomás átlagbér szintjét érnék el.
A Szabad Európa a cikkben még kitért rá, hogy az antikorrupciós intézkedések kapcsán hozott döntéseket pozitívan értékelte a bizottság az információik szerint, és emiatt sokan már biztosra veszik, hogy az Európai Bizottság nem fogja indítványozni a Magyarországnak megítélt költségvetési források egy részének felfüggesztését. Amennyiben ez megtörténik, akkor pedig remény van rá, hogy rövid időn belül a helyreállítási alap forrásait is odaítéljék az országnak.
47 hozzászólásarrow_drop_down_circle
Új hozzászólás