A Publicus Intézet felmérése szerint a megkérdezettek nagy többsége nem értett egyet azzal a kormányzati narratívával, miszerint csak akkor lehet a tanári béreket emelni, ha erre jön uniós forrás.
A Népszava megbízásából készített reprezentatív közvélemény-kutatást a tanártüntetésekről a Publicus Intézet.
A tanárok melletti szolidaritási tüntetés és koncert résztvevői Budapesten, a Kossuth téren 2022. október 5-én. A Tanítanék Mozgalom és a noÁr Mozgalom közös demonstrációján az oktatás megmentéséért, a fiatalok jövőjéért, az oktatásban dolgozók megbecsüléséért és a sztrájk jogáért álltak ki a résztvevők
Fotó, címlapkép: MTI/Illyés Tibor
A felmérést közreadó cikk szerint alig vannak olyanok a magyar felnőtt lakosság köreiben, akik ne értesültek volna a tanári tiltakozó akciókról. A megkérdezettek 96 százaléka hallott már arról, hogy a pedagógusok polgári engedetlenséggel és sztrájkkal tiltakoznak egyebek mellett az alacsony bérük, a túlterheltség és a sztrájkjog törvényi korlátozása miatt, többségük pedig (69 százalék) támogatja is a tanárok törekvéseit.
A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy a tanári tiltakozások támogatásának megítélésében elég nagy a politikai megosztottság:
- a Fidesz-KDNP híveinek 33 százaléka támogatja a pedagógusokat, az ellenzékiek 96 százaléka van ugyanígy.
- A bizonytalanok körében 72 százaléknyian az egyértelműen igen opciót választották (hogy támogatják-e a tanárok tiltakozó akcióit), 18 százalék pedig nemmel válaszolt.
A felmérésben résztvevők közül 33 százalék jelezte, hogy van 18 év alatti, iskolába járó gyereke, 67 százalékig nemmel felelt erre a kérdésre. A gyereket nevelők esetében a Publicus arra kérdezett rá, hogy egy tanársztrájk esetén támogatnák-e úgy a pedagógusokat, hogy nem viszik be az iskolába a gyerekeiket. A kérdésre az érintettek 72 százaléka válaszolt igennek, 24 százalék nemmel, 4 százalék pedig nem döntött a kérdésben.
A politikai megosztottság itt is felmerült: az ellenzékiek 92 százaléka egyértelmű igennel válaszolt, a kormánypártiaknak pedig a 40 százaléka. Ugyanakkor azon még a kormánypárti beállítottságúak is kiakadtak, hogy a tankerületeket egy órányi hiányzásért másfél órányi bért vonnak meg a polgári engedetlenségben résztvevő tanároktól. A felmérés szerint a kormánypártiak 62 százaléka inkább nem ért egyet ezzel az intézkedéssel, viszont a fideszesek körében vannak a legnagyobb arányban (19 százalék) azok, akik az extra bérlevonást inkább elfogadhatónak tartják. Az ellenzékiek 96 százaléka, a politikailag bizonytalanok 87 százaléka vélekedett úgy, hogy ez inkább nem elfogadható lépés.
A közvélemény-kutatásban arra is rákérdeztek, hogy hogyan vélekednek arról a kormányzati narratíváról, miszerint a tanári béremelés attól függ, hogy a kormánynak sikerül-e megállapodnia az Európai Bizottsággal az uniós támogatásokról (amikből aztán a kormány saját állítása szerint a tanári bérek megemelésére költene).
A megkérdezettek 72 százaléka egyáltalán nem vagy inkább nem értett egyet azzal, hogy csak akkor lehet emelni a tanári béreken, ha arra az Európai Unió pénzt ad. 20 százalék volt azok aránya, akik viszont teljesen vagy inkább a kormány álláspontja felé hajlanak.
A Publicus Intézet a közvélemény-kutatást telefonon bonyolította le október 3-6. között, a mintában 1007 személy válasza került, a kutatás eredményeként kapott adatbázis pedig reprezentatív a magyarországi felnőtt népességre nem, életkor és iskolázottság szerint.
15 hozzászólásarrow_drop_down_circle
Új hozzászólás