Rugalmasabbá teszi a jegybank veszteségkezelését a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló, valamint a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítása, amelyet 134 igen szavazattal, 41 ellen- és 16 tartózkodó voks mellett fogadott el a Ház.

Rugalmasabbá teszi a jegybank veszteségkezelését az Orbán-kormány

A jövőben az MNB saját tőkéje átmenetileg lehet negatív. A jegybank veszteségét ez idő alatt nem a központi költségvetésnek kell pótolnia, hanem azt szembe lehet állítani a középtávon várható nyereséggel.

A jelenlegi jegybanki veszteségtérítési szabályozás ugyanis úgy rendelkezik, hogy amennyiben a tárgyév végére vonatkozóan az MNB saját tőkéjének összege a jegyzett tőke alá csökken, a különbözetet a központi költségvetésből öt éven belül, évente egyenlő részletekben kell megtéríteni.

A változtatás a Költségvetési Tanácsot is bevonja a veszteségtérítési folyamatba: a testület fogja véleményezni az MNB tőkeellátottságának megfelelőségét.

A jogszabály ugyancsak tartalmazza, hogy ha a saját tőke hosszabb ideig a jegyzett tőke szintje alatt van, a központi költségvetésnek kell biztosítania, hogy elfogadható időn belül legalább a jegyzett tőke mértékének megfelelő mértékű saját tőke álljon az MNB rendelkezésére.

Az MNB elnöke rendeletben határozhatja meg a Monetáris Tanács döntésének megfelelően a kötelező tartalékráta mértékét, a kötelező jegybanki tartalék után fizetendő kamat mértékét, valamint a kötelező tartalékráta mértékét meghaladóan az MNB-nél elhelyezett pénzösszegre meghatározott kamatot.

Varga Mihály pénzügyminiszter a jogszabály ismertetésekor elmondta: a változtatással a központi költségvetés jövőre több százmilliárd forintnyi tehertől mentesül. Azt is kijelentette, hogy a jegybanki veszteség hosszú távon kiegyenlíthető az új módon, hiszen az MNB működése 2013-2020 között is jelentős nyereséggel történt.

Beszámolt arról is, hogy a jegybanki veszteség a magas infláció és az árfolyam megvédésének érdekében magasra emelt kamatok következménye, és nem magyar sajátosság.

A módosítás január 1-jén lép hatályba.

Forrás: MTI

5 hozzászólásarrow_drop_down_circle

justhpeter
@Qqberci: Erről jut eszembe: a kormányzat bukása és távozása után is jár "végkielégítés" ?
Dr. Proktor
Így többet lehet nyúlkálni a közösbe? Csak nem közpénzmosás áldozata lett a hiányzó összeg?
Dr. Proktor
@utánam a vízözön: Ha nem is vagy ma kompetens - impotens azért ne legyél! :-)
kereső
Az a helyzet, hogy ezzel a kormány csak eltolja a csődöt- mert a kettős deficit továbbra is fennáll ( ellentétben azzal a baromsággal amit nagy márton volt szives kiejteni a száján, mert a kettős deficit nem a költségvetési hiány és a külker passzivuma jelenti, hanem a költségvetés és az mnb deficitje). Az, meg hogy varga mihály arra alapozza a mnb tőkehiányának rendezését, hogy majd lesz az nyereséges is- megalapozatlan. Hiszen továbbra is van kamarstop, továbbra is vannak "kedvezményes" milliárdos hitelek tiborczéknak, továbbra is van heti /egynapos betét az mnb-nél a bankok számára(másképp nem tudná finanszirozni a központi hiteleket), amelyek kamatterhe továbbra is növeli az mnb veszteségét. És akkor még azt sem lehet tudni, hogy a devizakötvénykibocsájtások, a direktben felvett hitelek kamatterhe mekkora nagyságú. Szóval x@rban van a "haza"- az is amelyik nem lehet ellenzékben.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.