Megkezdődött vasárnap délután Brüsszelben, az Európai Bizottság épületében az a csúcstalálkozó, amelyet Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kezdeményezett a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vezetőinek részvételével. Érkezésekor több kormányfő a görög határ hatékonyabb ellenőrzésének szükségességét hangsúlyozta. 

Orbán Viktor magyar miniszterelnök is tudatta, hogy az Európai Tanács ülésein többször javasolta, hogy ha Görögország nem képes megvédeni a határait, akkor az EU-nak közösen kellene ezt megtennie, de mint mondta: "senki nem hallgatott ránk". A kormányfő közölte, hogy a válság elsőszámú oka az, hogy az Európai Unió és a schengeni övezet egyes országai nem képesek vagy nem készek állni a szavukat.

A legdrámaibban a jelenleg legnagyobb nyomás alá került Szlovénia miniszterelnöke fogalmazott, aki közölte, hogy ha az érintett országok nem tesznek meg mindent, hogy átfogó megoldást találjanak, akkor ez a vég kezdete Európa és az Európai Unió számára.

"Ha nem tudunk konkrét lépéseket hozni a következő napokban és hetekben, akkor Európa és az Európai Unió elkezd széthullani" – hangoztatta Miro Cerar, érzékeltetve, hogy országa a legkisebb uniós tagállam az útvonalon és az egy nap alatt érkező 13 ezer migráns arányaiban olyan, mintha Németországba egyetlen nap leforgása alatt félmillióan érkeznének.

"Ez abszolúte elviselhetetlen. Ezt nem fogjuk hetekig bírni, ha nem kapunk segítséget" – húzta alá a szlovén miniszterelnök, tudatva egyúttal: meg kell védeni a határokat az ellenőrizetlen beáramlástól. Kitért arra, hogy meg kell erősíteni a török-görög határ védelmét, s Athénnak minden uniós segítséget meg kell adni ehhez. Egyetlen országot, így Görögországot sem lehet magára hagyni – mondta.

Zoran Milanovic horvát kormányfő elmondta: országa boldogan aláírná azt, hogy az uniós tagállamok hagyjanak fel azzal, hogy a szomszédos országok határára szállítják a migránsokat. Mint mondta: Horvátország a negyedik szem a láncban, és nem lenne ilyen helyzetben, ha más országok nem segítenék a migránsok továbbhaladását.

Macedóniát Gjorge Ivanov államfő képviseli a megbeszélésen, aki szintén nagyobb együttműködést vár Athéntól. Mint mondta, van, hogy tízezrével érkeznek migránsok, Athén és Szkopje között viszont eddig vagy semmilyen vagy nagyon alacsony szintű párbeszéd folyt. Ivanov elmondta: bízik abban, hogy Görögország több információt oszt majd meg Szkopjéval. Ivanov szerint a migrációs válság nem csak az EU, hanem az egész kontinens számára kihívás.

"Benjamin Franklint szeretném idézni: vagy összetartunk, vagy külön-külön fogunk lógni" – szögezte le Ivanov.

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök viszont Törökországot hiányolta a tanácskozásról. Mint mondta: a migrációs korridor országai ülnek le tárgyalni, de ha a korridor bejárataként szolgáló állammal nem sikerül megállapodni, akkor nagyon nehéz lesz megoldást találni. Egyben bírált egyes EU-tagállamokat, amelyek szerinte csak azt nézik, hogy miként akadályozzák meg a migránsok bejutását, s nem azt, hogy miként kezeljék közösen a válságot.

Angela Merkel német kancellár szintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy Kelet- és Közép-Európa vezetői nem fogják tudni megoldani a migrációs válságot, ahhoz Törökországgal is további tárgyalásokra van szükség.

18 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Butautáló
@kamazuka: Ne értünk egyet mindenben, de ez nem is baj. Következetes vagy és ez a fontosabb. Meg empatikus! :) Csak azt mond meg kérlek, mikor mondta azt Merkel, hogy BE KELL FOGADNI mindenkit? Azt olvasom sok helyen, hogy FOGADNI KELL, aztán a gazdasági menekülteknek fel is út, le is út. A regisztrálás és a rendes körülmények közt tartás a szűrés idejére már bevett és működő gyakorlat! Persze most sok jön, erről Merkel nem tehet! De az eszközök adottak a megoldáshoz és az nem a kerítés! Az ugyanis a tényleg életveszély elől futókat is kizárná! Ha a görögök,magyarok, bolgárok, horvátok rendben, az eredeti dublini megállapodás szerint jártak volna el, már minden előrébb tartana. Most minden jószerével a németekre és a saját rendszerüket mára valamennyire gatyába rázó osztrákokra hárul! Igazságtalannak tartom, hogy a kisebb tagállamok nyafognak a tennivalók miatt és szidják a német Kancellárt de az nem zavarja őket, hogy alkalmasint Németország mennyivel többet dob az uniós kalapba. És persze a kalapürítésnél pofa nélkül odaállnak!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Eriksson
@karma1: Köszi, hogy ezt leírtad. Éppen kezdtem volna fogalmazni Butautáló-nak a Merkel utasításokat, de megelőztél. Szerintem is úgy volt szó szerint.
kamazuka
@Butautáló: Maradjunk annyiban,hogy véleményünk eltérőek.
Szókrakész
"Megkezdődött vasárnap délután Brüsszelben, az Európai Bizottság épületében az a csúcstalálkozó,"

Ha már szétesésről van szó akkor ez inkább egy búcsútalálkozó volt.
Mert az EU szét fog esni.
karma1
@Szókrakész: Ne igyal elore a medve borere, mert ha valoban igy lesz, akkor Te is szedheted a satorfadat, kereshetsz egy biztosabb megelhetest valamerre a vilagban...nem lesz egyszeru.
Eriksson
@karma1: Feltételezem, hogy nyugatra szakadt dolgos-munkás fiataljaink nem lesznek azért hazatoloncolva. :/
karma1
@Eriksson: Ok utlevellel, papirokkal, es lehet, hogy egy kis penzzel (is) mentek ki, no meg diplomaval, szakvizsgakkal, szakmai tudassal...:o))

Nem hinnem...:o))

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.