Változik a menekültkérdés megítélése Németországban – jelentette ki az MTI-nek adott interjújában Kiss J. László, Németország-szakértő, aki szerint a közhangulat, illetve a közvélemény-kutatások egyaránt irányváltást valószínűsítenek.

A kiindulópont Angela Merkel kancellár szeptember 5-i kijelentése volt, amely szerint a politikai menekültek befogadásának nincs felső határa. Ehhez képes módosulás történt, ami a kancellár saját pártjában, a konzervatív CDU-ban is érzékelhető. Ma már egyre több a menekültekkel szembeni kritikus hang Merkel pártjában is.

Az úgynevezett "Wilkommenskultur", azaz a befogadásbarát kultúra mellett megjelent az "Ankommenskultur" is, azaz a menekültektől megkövetelt viselkedési kultúra hangsúlyozása. Ennek lényege a befogadó ország törvényeinek, kultúrájának kötelező tiszteletben tartása. A Corvinus Egyetem tanára szerint kifejezi a megváltozott közhangulatot Thomas Strobl, a CDU/CSU Bundestag-beli frakcióvezető-helyettesének az a kijelentése, hogy Németországban "nem a próféta, hanem a parlament hozza a törvényeket." Egy másik konzervatív képviselő, Julia Klöckner pedig azt mondta, hogy a menekülteknek "német házirendet" kell készíteni. Ezen a téren Marcus Söder,a bajor CSU politikusa ment a legmesszebb, aki még a kerítés lehetőségét is szóba hozta.

A szakértő szerint azt az optimizmust, amit Angela Merkel képviselt, nevezetesen, hogy az ország képes minderre ("Wir schaffen das"), illetve a menedékjognak nincsenek felső, számszerűsített határai, egyre kevesebben osztják. Ezt támasztja alá a politikusok népszerűségi listája is. A kancellár évek óta először a negyedik helyre esett vissza, ezzel szemben például az őt legélesebben bíráló Horst Seehofer bajor kormányfő népszerűsége jelentősen emelkedett.

Thomas de Maiziere belügyminiszter a napokban azt hangoztatta, hogy a német normákat kötelezővé kell tenni a menekültek számára, a szociáldemokrata alkancellár, Sigmar Gabriel pedig úgy fogalmazott: közelednek ahhoz a határhoz, amelyet az ország lehetőségei és képességei még megengednek. A közhangulat változása, illetve a népszerűség-csökkenés nyomán Angela Merkelnek érzékelnie kell, hogy kiigazításra van szükség – vélekedett Kiss J. László, aki ugyanakkor emlékeztetett: Horst Seehofer nyíltan követelte Merkeltől, a nyilvánosság előtt jelezze, hogy a befogadás lehetőségei kimerültek, ám ezt a kancellár a közvélemény-kutatásokban is tapasztalható többségi vélemények ellenére vasárnapi rádiónyilatkozatában elutasította.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy két évvel a 2017 őszi parlamenti választások előtt miként hathat mindez a bel-, illetve pártpolitikai erőviszonyokra, Kiss J. László utalt arra , hogy a CDU/CSU támogatottsága még mindig mintegy 40 százalékos, míg a nagykoalíciós partner szociáldemokrata SPD 26 százalékon áll. "De lassú erózió elején vagyunk, és nagyon sok függ attól, hogy miként birkóznak meg a menekültek társadalmi és munkaerő-piaci integrációjával" – jelentette ki a szakértő, aki szerint az elkövetkező tartományi parlamenti. választások iránymutatóak lesznek.

Arról ugyanakkor nem szabad megfeledkezni, hogy az Angela Merkel vezette nagykoalíciós pártok, a CDU/CSU és az SPD a Bundestagban 80 százalékos, "robosztus" többséggel rendelkeznek. A következő hónapokban derül majd ki, hogy Merkel menekültpolitikájának milyen "politikai költségei" lesznek – vélekedett Kiss J. László, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a kancellár vezetői képességeit egyáltalán nem lehet lebecsülni. Az elmúlt tíz évben olyan rendkívül nehéz, a német politikát és a közvéleményt erősen megosztó kérdéseket tudott megoldani, mint például az atomenergia alkalmazásáról való lemondás, az általános hadkötelezettség megszüntetése vagy az országos minimálbér bevezetése – mondta.

A menekültválsággal kapcsolatos merkeli politikával összefüggésben a szakértő úgy vélekedett: a kancellár egyfajta német erkölcsi vezető szerepre törekszik. Ennek a politikának vannak ellenzői, köztük a visegrádi országok is. Az ellenzők elutasítják a befogadás, illetve a menekültekkel való bánásmód szintjének – a német alkotmányban is rögzített – magasra tett mércéjét. Ez a morális vezető szerep erősen problematikus, Németország ugyanis az elmúlt évtizedekben mindig azt hangsúlyozta, hogy nem járhat külön úton. Ebből kiindulva egy "merkeli" morális külön út nem csak Kelet-Közép-Európában, de a nyugati partnerek körében sem talál elfogadásra.

Tekintélyes német történészek, publicisták erre már reagáltak is, Heinrich August Winkler történészprofesszor például a Frankfurter Allgemeine Zeitungban hangsúlyozta: a német felelősséghez tartozik az is, hogy fel kell hagyni a "morális elbizakodottsággal". "Mindebből arra következtetek, hogy a német menekültpolitikában módosulásnak, mégpedig egyfajta szigorításnak kell bekövetkeznie" – jelentette ki Kiss J. László, aki szerint a kancellárnak ez rendkívül nagy feladat, "jóval nagyobb, mint az euróválság". "Az irányváltással ugyanis önmagától kellene valamiképp elhatárolódnia, ami nagyon nehéz" – tette hozzá.

A német menekültpolitika mögötti demográfiai, illetve munkaerő-piaci megfontolások kapcsán Kiss J. László felhívta a figyelmet arra, hogy a német gazdaság növekszik, miközben a lakosság gyors ütemben öregszik és száma csökken. Lényegében a gazdaság versenyképessége és ezzel együtt az ország vezető gazdasági hatalmi pozíciója forog kockán. Ezért fontos számára, hogy egy növekvő iparhoz megfelelő számú és minőségű munkaerőt biztosítson. Németország történelmét jelentős mértékben a menekültek formálták – emlékeztetett szakértő. "De óriási kérdés, illetve kihívás, hogy sikerül-e ilyen rövid idő alatt ilyen sok, ráadásul más kultúrkörből érkezett ember integrálása" – hangsúlyozta Kiss J. László.

11 hozzászólásarrow_drop_down_circle

KERKA
vajon hogy dönt a német bevándorlási hivatal, ha egy pakisztáni úgyszeretné egyesíteni a családját, hogy mind a három feleségét behozatná. Meg mind a 10 gyerekét, a 3 anyósról nem is beszélve.
Az iszlám családösszetétel egészen másképp fest. Ott nem 4 tagú egy család.
Elvileg, ha egy idegen beházasodik egy német családba, megkapja a német állampolgárságot. Innentől kezdve a német törvények érvényesek rá. Csakhogy a gondolkodása nem lesz az, és megkezdődnek a bajok
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Strong
...jé! ezt mondja fél Európa, hónapok óta!
emerencia
Valamit valamiért az ésszerűség határain belül. Ezt meg kell értetni a menekültekkel. Bízom benne, hogy Angela Merkel kancellár és a német társadalom megtalálja az arany középutat. Nem lesz könnyű példát mutatni emberségből úgy, hogy a német polgárok érdekei se sérüljenek. Ha ez összejön nekik, példájukon okulva talán egyszer mi is reménykedhetünk abban, hogy hasonló szellemű politikusok fogják vezetni az országunkat.
wagabund
még egy pár hónapot tessenek má várni merkel menesztésésvel...hadd hívja csak a bevándorlóktat...akkor, ha elkészül a kerítés, és felsorakozik a teljes határvédelem, valamint délebbre is sikerül végre megoldani az alapos, mindenre kiterjedő regisztrációt, na akkor leengedhetik a függönyt...
az a pár százezer jól kiképzett, kedves terrorista elfér még németországban...legalább lesz dolga a német elhárításnak...(is)...már csak nekünk kell arra ügyelni, hogy egynek se jusson eszébe itt letelepedni...sőt...egyáltalán erre járni...
még megtetszik valamelyik bevándorlónak dajcstomi nagysebességű wifije, aztán itt ragad..
pbalage
szerintem a próféta hisztizni fog, ha ezt a sztorit megtudja.
Hellcat
"Az úgynevezett "Wilkommenskultur", azaz a befogadásbarát kultúra mellett megjelent az "Ankommenskultur" is, azaz a menekültektől megkövetelt viselkedési kultúra hangsúlyozása. Ennek lényege a befogadó ország törvényeinek, kultúrájának kötelező tiszteletben tartása" Hát a vitya ezzel megelőzte a németeket :D Hatalmas plakátokon terjedt az ige, hogy nem vehetik ela munkát stb :D A szánalom netovábbja komolyan mondom.
Freewolf
Hihetetlen, hogy még mindig ezt a liberális, mindenkitbefogadós maszlagot nyomatják!
Merkel mutti annyira hiteles, mint a II. világháborús német hadijelentések! Íme a közös pont a múlttal!
1magyar
Békés vizeken könnyű evezni! De ha direkt viszi a hajót viharba és és a normálisan gondolkodó népe ellen tesz, az már nem jó.
KERKA
vajon hogy dönt a német bevándorlási hivatal, ha egy pakisztáni úgyszeretné egyesíteni a családját, hogy mind a három feleségét behozatná. Meg mind a 10 gyerekét, a 3 anyósról nem is beszélve.
Az iszlám családösszetétel egészen másképp fest. Ott nem 4 tagú egy család.
Elvileg, ha egy idegen beházasodik egy német családba, megkapja a német állampolgárságot. Innentől kezdve a német törvények érvényesek rá. Csakhogy a gondolkodása nem lesz az, és megkezdődnek a bajok
Január
A német gazdaságnak munkaerőre van szüksége, és nem akármilyenre. A bevándorlóik pedig nem igazán minőségi munkavégzés ellenében szeretnének jól élni, - tisztelet a kevés kivételnek, - mert egytől sem halottunk, hogy dolgozni akar.
Tehát ebből az embertömegből kellene a legendás német minőségű munkát végző dolgozói gárdát létrehozni rövid időn belül. Ez azért nem lesz könnyű.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.