Az Alkotmánybírósághoz fordult az alapvető jogok biztosa az új polgári törvénykönyv (Ptk.) közéleti szereplők bírálhatóságát szűkítő feltétele miatt - olvasható az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Szabó Máté ombudsman szerint a sajtó- és a szólásszabadság szempontjából aggályos, hogy a 2014. március 15-étől hatályos új Ptk. a közéleti szereplők bírálatának feltételeként írja elő a "méltányolható közérdek" fennállását. Ennek a törvénybe való beemelése bizonytalan jogi helyzetet, aránytalan korlátozást eredményezhet.

Több panaszos, köztük országgyűlési képviselők, jogvédő civil szervezetek kérték az alapjogi biztostól, hogy a 2013. február 26-án kihirdetett új Ptk. egyes rendelkezései kapcsán kezdeményezze az Alkotmánybíróság eljárását. A beadványok nyomán három kérdéskört, a hozzátartozó fogalmának meghatározására, a cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokságra és a közéleti szereplők személyiségének védelmére vonatkozó rendelkezéseket is vizsgálja, illetve vizsgálta a biztos. Az utóbbival kapcsolatban az egyik beadványozó kifogásolta, hogy az új Ptk. szövege szűkebbre szabja a közéleti szereplők bírálatának lehetőségét, a kritika megengedése felől a személyiségvédelem felé tolja el a normatív mércét.

Az új polgári jogi kódex immár külön rendelkezik a közéleti szereplő bírálhatósága és személyiségi jogai védelméről. Eszerint a közügyek szabad vitatását biztosító alapjogok gyakorlása méltányolható közérdekből, szükséges és arányos mértékben, az emberi méltóság sérelme nélkül korlátozhatja a közéleti szereplő személyiségi jogainak védelmét. A szabályozás nyomán - a közügyek vitatását biztosító véleményszabadság érvényesülése érdekében - három feltétel együttes teljesülése esetén lehetséges az erőteljesebb bírálat: ha nem sérti az érintett emberi méltóságát, ha szükséges és arányos mértékben történik, és ha igazolható az ügyben a "méltányolható közérdek" fennállása is - ismerteti.

Az 1994 óta töretlen magyar alkotmánybírósági gyakorlat és európai alapjogi mérce alapján a közhatalmat gyakorló személyekkel, közszereplő politikusokkal kapcsolatos, nem szankcionálható véleménynyilvánítás köre tágabb, mint más személyeknél. A biztos szerint a közéleti szereplők bírálata során a véleménynyilvánítás kiemelt védelme mellett alkotmányos határt jelent az emberi méltóság sérelme, a szükséges és arányos mérték. Ezek a feltételek ugyanis az Alaptörvényből közvetlenül következnek, azt konkretizálják. Ezen túlmenően ugyanakkor indokolatlan megkövetelni, különösen pedig "méltányolható" jelzővel ellátva feltételül szabni a közérdek fennállását. Az indítványban az is szerepel, hogy a jogbiztonság követelménye szempontjából már maga a "méltányolható" jelző is nehezen értelmezhető.

A biztos rámutatott, hogy a közéleti tevékenység kritikája - amíg az alkotmányos határon belül van - minden esetben közérdek, nélkülözhetetlen a közvélemény szabad alakítása, a plurális demokrácia működése szempontjából.

Szabó Máté szerint a közszereplést vállalóknak el kell fogadniuk, hogy a sajtó és a szélesebb közvélemény figyelemmel kíséri cselekedetüket. Nagyobb türelmet kell tanúsítaniuk tevékenységüket kritizáló, bíráló megnyilvánulásokkal szemben - hangsúlyozta alkotmánybírósági indítványában az ombudsman a közlemény szerint.

19 hozzászólásarrow_drop_down_circle

csegala
Azt hiszem, hogy Lázár mondta még annó a képviselők magas juttatásáról, hogy ebben benne foglaltatik az is, hogy nekik el kell viselniük a nyilvános rágalmazásokat és kritikákat is. Akkor most nem tudom, hogy miért is bántja őket annyira a kritika. De egyszerű ám a dolog Lázár Úr!
Kapjanak a képviselők, természetesen maga is 47 eFt-ot havonta, és cserébe egy rossz szavunk sem lesz.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Boszi27
@csegala: + 200000 cafetéria. Na ez sem évente, havonta.Szerintem az ebédidő, meg egyáltalán a munkaközi szünet nincs szabályozva mint a közönséges halandóknál.
szaboria1
@csegala: Lázár is úgy változtatja a mondandóját, hogy nekik legyen jó. Lásd amint valami történt körülötte, pl. az autóbaleset azonnal másként látja dolgokat.
joopapa
@Boszi27: Akkor ezek ha naponta háromszor pisilnek és egyszer nagydolgoznak ,és háromszor kávéznak munkaidőben, többet kapnak ezért mint egy közmunkás.
Boszi27
@joopapa: Gondolod orvosi igazolást kell vinni annak aki nem jelenik meg a munkahelyén? (inkább csak helyén, mert a munka a legtöbb számára ismeretlen fogalom. Esetleg ha megnézik a googl-on vissza tudják mondani a magyarázatot.)Az se érdekel senkit ha egész nap a büfében tartózkodik. Én meg elvárnám hogy legyen bent szavazáskor pl, igaz nem saját elhatározásból nyomják a gombot, de akkor is..
Mangu
Azért, azt már megint elfeledi mindenki, hogy e véleményezett (a vélemény nyilvánítás szabad, tehát nem kritika, hanem véleményezett - ó be szép a magyar nyelv) közéleti személyek, a náluk képzetlenebb, tudatlanabb, szellemi szegénylegény, értelmileg - érzelmileg torzult többség (tetszik vagy sem) jóvoltából vannak ott, ahol vannak és teszik azt, amit tesznek. Ezek felnéznek rájuk, tehát természetes, hogy óvni kell mintaképeiket.
Az meg különösen érdekes lesz, amikor a közszereplőket futtatók kritizálnak - visszavág a stróman a kenyéradójának?
A változtatásnál hatásosabb vélemény nyilvánítás nincs. Lesz, vagy csak fecsegünk tovább?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.