Az origo volt főszerkesztője szerint alkotmányellenes a parlamenti kiszavazás büntetésének gyakorlata. Weyer Balázs Facebook oldalán írta meg véleményét:

Legalább tíz éve tart ez a pénzbüntetős gyakorlat és pont azóta zavar, mert szerintem egyértelműen ellentétes az előző és a mostani alkotmánnyal is. Most végre egyszer kifejtem. Az a kitétel, amely szerint az országgyűlési képviselők egyenlő jogokkal rendelkeznek és nem utasíthatók, szerintem azt is jelenti, hogy egy frakció nem szabhat ki pénzbüntetést azért egy tagjára, mert az nem a frakció hivatalos álláspontjának megfelelően szavaz. Egyrészt, mert ez implicit utasítás, másrészt mert a képviselő a fizetését nem a frakciótól kapja, hanem az Országgyűlés hivatalától. (Nem jogellenes viszont az igazolatlan hiányzás miatt vonni meg a fizetés egy részét: a képviselőnek feladata, hogy szavazzon, de az ő dolga, hogy azt hogyan teszi). A frakció nem munkáltatója, a frakcióvezető nem felettese a képviselőnek, a pénzbüntetés, vagy bármely egyéb szankció pedig ellentétes azzal az elvvel, miszerint a képviselő maga rendelkezik a szavazatával (sőt, így aztán a frakciófegyelem jelensége is ellentétes az alkotmánnyal). Köszönöm a megtisztelő figyelmüket! (szórványos taps. Bekiabálás: Hol élsz te?)

Pár napja háromszor százezer forintra büntette a Fidesz-frakció Bencsik Jánost a hétfő-keddi kiszavazásokért. A fideszes képviselő háromszor nyomott szándékosan nemet, vagy tartózkodott fontos szavazásokon.

2012-ben a Fidesz-frakció Ángyán Józsefre szabott ki pénzbírságot, mert a kormánypárti politikus a képviselőcsoportban elrendelt kötelező szavazás ellenére nemmel voksolt a földtörvénnyel összefüggő alkotmánymódosításra.

22 hozzászólásarrow_drop_down_circle

colibri
Minden jogi képzettség nélkül abszolút egyetértek az Origó volt főszerkesztőjének kifejtésével.
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
m.macskosz
Na, akkor kezdjük elölről és lassabban!
Mit jelent az, hogy "alkotmányellenes"?
Nincs is alkotmányunk.
Van egy gránit szilárdságú, ötvenszer átdolgozott alaptörvényünk.
Boszi27
@m.macskosz: Jegyzetfüzet. Abba szoktunk firkálgatni, átírni, vagyis notesz.
pbalage
sürgősen át kell írni az "alaptörvényt", hogyaszongya:
1:
"Aki a Nagy Vezér szavait megkérdőjelezi, legyen az a belső, vagy a külső ellenség, élete végezetéig börtönbe csukandó, illetve súlyosabb megkérdőjelezés esetén akasztás általi halálra ítélendő. És még izé, azt akartam még mondani, hogy ez visszamenőleges és majd később kitalálom, hogy meddig."

2:
"A Föld korong alakú"
colibri
Minden jogi képzettség nélkül abszolút egyetértek az Origó volt főszerkesztőjének kifejtésével.
papa.49
Jó volt a cikk, hát többek között ezért NEM FŐSZERKESZTŐ MÁR!!!
A ,,kicsinyes pitiáner emberke,, bosszúja utolérte!!!
nemkati
Gondolom, az összes párt betartatja a frakciófegyelmet: azt, hogy a tagok nem szavazhatnak ki a frakcióból. Indokuk erre az, hogy enélkül nem valósulhatna meg a párt (ellenzéki vagy kormánypárti, egyremegy) véleményének, akaratának érvényesülése. Ez vajószínűleg így is van. Csakhogy a képviselőket akár listáról, akár választókörzetből, a választók küldik a Parlamentbe, azért, hogy az ő érdekeiket képviselje az adott képviselő, számítva a képviselőnek megismert hozzáállására egy-egy kérdésben.És a képviselőt elsősorban a választói megbízatása, másodsorban a lelkiismerete, és csak utolsó sorban a frakciófehgyelem az, ami döntésében befolyásolhatja.

Így tehát ha képviselő pénzbüntetéssel sújtható, akkor elsősorban amiatt, ha nem az őt megválasztók érdekei szerint szavaz, másodsorban ha a lelkiismerete ellen szavaz, és csak akkor sújtaható a frakcióból kiszavazás miatt, ha az első kettő kötelezettségének sem tett eleget. De talán az első kettő a legsúlyosabb, ami szankciókat érdemel, míg a harmadik semmit.
Fradigege
Ne legyen már alkotmányellenes. Úgy sem lesznek hatalmon mindörökké, ez simán visszaüthetne rájuk. Változik a felállás és vissza lehet őket szoppanttyúztatni.
rakoczi
Ez már nekem is régóta szúrja a szememet, mert való igaz, hogy amennyiben kötelező a frakcióval együttes véleményre szavazni úgy nem kell hozzá az egyén, de ha kiszavazás miatt megbüntethetik, az meg egyértelmű kényszerítés, ha úgy tetszik zsarolás. Ezt azért nem igazán nevezhetjük gondolati szabadságnak, ami meg még az államforma létjogosultságát is felveti, mert akkor mivel különb az általa bírált államformáktól ???
bretagne
@m.macskosz: És még hányszor lesz átdolgozva!
nemzeti_nyugdíjas
A fideszes nem tűri, ha nem a csordaszellem uralkodik párton belül. A vezér elképzeléseivel nem lehet szembe menni. Önálló vélemény nem lehet. Birkának kell lenni, vezényszóra kell szavazni, különben szankcionálják a renitens bunkót.
keresztapa
Itt van egy tisztázandó feladat, hogy a szavazó képviselők mindegyike tudja a törvény javaslat, vagy elfogadásakor, hogy az milyen hatással van, milyen átláthatóságot igényel, tudást megvan ehhez a képviselők tudása alapozva.
nemkati
@keresztapa: Amikor makogva ollvassák fel a javaslataikat, amiket az ellenzék jó esetben előző nap megkapott, akkor egyértelmű, hogy a beterjesztőnek halvány lövése sincs arról, mit akar megszavaztatni. A gombnyomogató robotoknak meg pláne nincs.
keresztapa
@nemkati: Nos ép erre gondoltam én is, még a szakértők sem tudják követni, a törvény paragrafusban foglaltakat, értelmezni meg abszolút nem, hogy mi volt és mi lett. A frakcióvezető kiált igent, vagy nemgombot kell nyomni a lelkiismeret nélküli képviselőknek szavazáskor.
Desischado
Mégis megbüntették az egyik renitens fideszest, amiért másképp mert szavazni. ez egyértelműen zsarolás!
lajospapa
Van jó néhány dolog ami jogellenes. Először az, hogy olyan képviselők ülnek ott, akiket tulajdonképpen idegen állampolgárok szavazatát is kapták. A listás képviselő nem a nép (a demosz) képviselője, hanem a párté. A frakció utasítása hogyan fér össze a képviselő meggyőződésének netán választói elvárásának, lelkiismeretének érvényesítésével, Egyáltalán így minek oda képviselő? EGYETLEN EGY ELÉG LENNE!
mate03
@rakoczi: Ha nem a saját, vagy választói véleményét figyelembe véve szavaz! Akkor meg szegi,azt amire felesküdött! Így hazaárulóvá vált! Bér nyomogatóra nincs szügség az ország házában!
nezelodo
Barátom tesznek ezek magasról ránk, a képviselőkre, meg a saját ál alkotmányukra. Azt meg, hogy fingja nincs a szolgáiknak, mit kell megszavazni az előkántálók megoldják, többször is megismételve, melyik gombot kell megnyomni, hogy a hülyék is megértsék!
Nil
elméletileg van szabad vélemény nyilvánítási jog- sőt a képviselőnek kötelessége lenne az őt megválasztók érdekeit képviselve szavazni - ami nem biztos hogy gyanaz mint a pártvezetésé
mondom elméletileg
és tudjuk hogy a gyakorlat az mindig más
nézzük mit tanított Jézus és mi lett belőle
mariaberta
Van még nekünk ALKOTMÁNYUNK? Ami helyette van, azt meg úgy használják, ahogy a kedvük tartja.
kkalman
@lajospapa: @mate03: Szükség van egyáltalán a parlamentre, mikor bólogató majmok ülnek csak benne? Elzavarni mindet a banánfákra, bezárni az épületet, vagy múzeummá alakítani, hogy hasznunk legyen belőle.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.