A visegrádi országok (V4) – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – parlamentjeinek honvédelmi és rendészeti bizottságai kiállnak az egységes NATO és az egységes Európai Unió mellett – közölte a magyar országgyűlési bizottság elnöke a pénteki debreceni tanácskozás utáni sajtótájékoztatón

Kósa Lajos egy Ukrajna felől érkező menekülthullámtól tart
Kósa Lajos, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke beszél a V4-országok és Szlovénia honvédelmi és rendészeti kérdésekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak találkozója végén tartott sajtótájékoztatón a debreceni Kölcsey Központban 2022. január 28-án. MTI/Czeglédi Zsolt

Kósa Lajos azt mondta, a tanácskozáson megfigyelőként Szlovénia képviselői is jelen voltak. A delegációk zárt ajtók mögött tartott tanácskozásukon a stratégiai és a hosszú távú együttműködéssel összefüggő kérdések mellett hétköznapi, időszerű problémákra is reagáltak, egyebek között az Ukrajnában és Ukrajna körül az orosz csapatmozgások miatt kialakult feszültségekre.

A V4 tagállamok honvédelmi és rendészeti bizottságainak delegációi közös nyilatkozatban foglaltak állást az uniós migrációs és menekültügyi paktum tervezetéről, valamint a V4-ek közötti védelmi együttműködésről – jelezte Kósa Lajos.

Az egyhangúan elfogadott nyilatkozatban emlékeztetnek arra, hogy "a feszültség további növekedése a térségben a belorusz migrációs válsághoz hasonló tömeges migránsáradatot indíthat el Ukrajnából, ami (...) összehangolt megközelítést igényel".

Kósa Lajos egy Ukrajna felől érkező menekülthullámtól tart
Csoportkép a V4-országok és Szlovénia honvédelmi és rendészeti kérdésekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak találkozóján a debreceni Kölcsey Központban 2022. január 28-án. Az első sorban Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke, a térség fideszes országgyűlési képviselője (b4), Hegyaljai Mátyás, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára (b), a második sorban Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka (b2) és Simon Miklós, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes alelnöke, parlamenti képviselő. MTI/Czeglédi Zsolt

A politikusok szerint elengedhetetlen egy olyan uniós szintű menekültügyi és migrációs rendszer kiépítése, amely képes megbirkózni a kihívásokkal, az EU külső határaira nehezedő állandó migrációs nyomással, valamint "a migrációt eszközként felhasználó hibrid támadásokkal".

A honvédelmi bizottságok elnökei egyidejűleg felszólítottak "a migráció ösztönzését kiváltó uniós intézkedések bevezetésének elkerülésére".

A képviselők üdvözlik a V4-országok közötti védelmi együttműködést és védelmi ipari kapcsolatokat, a katonai eszközök, a lőszerek közös beszerzésére irányuló projekteket.

A tagországok támogatják a magyar V4-elnökségnek a V4+ formátumok keretében történő együttműködés fejlesztésére irányuló erőfeszítéseit a közös biztonsági fenyegetésekre és kihívásokra tekintettel – ismertette Kósa Lajos a tanácskozás állásfoglalását, amely utalás Szlovénia bevonására a közös munkába.

Juraj Krupa, a V4-elnökséget Magyarországtól a nyáron átvevő Szlovákia parlamentje védelmi és biztonsági bizottságának elnöke a sajtótájékoztatón sikeres konferenciának és érdekes tárgyalásnak nevezte a debreceni tanácskozást. Utóbbi kapcsán arra utalt, hogy bár "másféle politikai közegből érkeztek", a közlemény tanúsága szerint jó megegyezés született a tárgyalt alapvető kérdésekben.

Pavel Ruzicka, a cseh képviselőház honvédelmi bizottságának alelnöke a migráció veszélyeire utalva azt mondta, mindannyian készen állnak a segítségnyújtásra Európa külső határainak megvédésében. Megemlítette a cseh rendőri alakulatok segítségnyújtását Magyarországon, és azt mondta készen állnak katonákat küldeni a lengyel-belorusz határra, hogy segítséget nyújtsanak lengyel partnereiknek.

Michal Jach, a lengyel Szejm honvédelmi bizottságának elnöke szerint a közös nyilatkozat kiterjed mindazokra a veszélyekre, amelyek előtt egész Európa, "mindenekelőtt a mi régiónk áll".

Az egyhangúan elfogadott dokumentum is bizonyítja, hogy van értelme az ilyen jellegű együttműködésnek – tette hozzá.

Wieslaw Szczepanski, a Szejm közigazgatási és belügyi bizottságának elnöke hozzátette: áttekintették a lengyel-belorusz határon történteket különös tekintettel arra, hogy három V4-ország határa egyben az EU határa is, és hasonló esetek előfordulhatnak Ukrajna határa mentén is.

Jaroslaw Rusiecki, a lengyel szenátus honvédelmi bizottságának elnöke fontosnak nevezte a parlamentek diplomáciai tevékenységét. Szerinte a Debrecenben elfogadott nyilatkozat is tanúsítja, hogy "békét szeretnénk teremteni, békében szeretnénk élni", és készek tenni ennek érdekében.

Branko Grims, a szlovén nemzetgyűlés belügyi, közigazgatási és helyi önkormányzati bizottságának elnöke jelezte: Szlovéniában ott vannak a V4-országok támogatói, szövetségesei, s mindent megtesznek annak érdekében, hogy országuk elmélyítse a kapcsolatait a V4-ekkel. A debreceni közös nyilatkozat üzeneteit megfigyelőként támogatja szlovén delegáció – tette hozzá a politikus a zárt tanácskozást követő sajtótájékoztatón.

Forrás: MTI

19 hozzászólásarrow_drop_down_circle

simmering73
Azok nem menekültek lesznek kupakos, hanem a bérszavazók.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
telegdilaci
Már most is jönnek felvenni a Magyar nyugdíjukat,nyugdíjfizetéskor!
vacsi
Ukrajnából nem menekültek jönnek!
szaboria1
Lali király megint mellé lőtt. Ukrajnába hirdetik, hogy jöjjenek ide dolgozni.
Istenakinincsen
@KisTehen: Soha nem szavaztam senkire,minden fegyvert,fegyverest és a puskáikat is útálom.A megbÍzóikat is utálom.
namihami
Szavazócédula lesz náluk? Akkor ezek csak a Fidesz voksturistái.
magyar1
Jogos, ahogyan a Jugoszláv háború alatt is jöttek.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.