A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint a görög kormány által a hivatalos hitelezők javaslatairól kiírt népszavazásnak jogilag nincs értelme. 

Christine Lagarde a BBC televíziónak adott, vasárnap hajnalban sugárzott nyilatkozatában kifejtette: a Görögországnak összeállított európai pénzügyi segélyprogram június 30-án lejár, így a jövő hét végi referendum jogi értelemben olyan javaslatokról és pénzügyi mechanizmusokról szólna, amelyek akkor már nem lesznek érvényben.

Lagarde kiemelte azt is, hogy kedden, washingtoni idő szerint 18 órakor esedékessé válik 1,6 milliárd eurónyi görög adóssághányad törlesztése is az IMF-nek. Ezzel a pénzzel Görögország a valutaalapon keresztül az egész nemzetközi közösségnek tartozik, beleértve olyan országokat, amelyeknek életszínvonala jóval elmarad Görögországétól – hangsúlyozta az IMF vezetője.

Hozzátette: nagyon reméli, hogy Athén teljesíti ezt a törlesztési kötelezettségét. Ha mégsem, Görögország ugyan továbbra is az IMF tagja marad, változatlanul képviselteti magát az igazgatótanácsban és jogosult lenne technikai jellegű segítségre, nem lesz azonban hozzáférése újabb IMF-finanszírozásokhoz mindaddig, amíg a szervezettel szembeni törlesztési hátralékát fel nem számolja – mondta a BBC-interjúban Christine Lagarde.

Hangsúlyozta, hogy Görögországhoz hasonló fejlettségű gazdaságok még soha nem kerültek hátralékba IMF-tartozásaikkal.

Londoni pénzügyi elemzők szerint gyakorlatilag kizárt, hogy Görögország eleget tud tenni a valutaalappal szemben kedden esedékessé váló adósságszolgálati kötelezettségének.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays elemzőstábja a hivatalos hitelezők és Görögország tárgyalásainak megszakadását kommentáló vasárnapi helyzetértékelésében nehezen elképzelhetőnek nevezte, hogy a június 30-ai törlesztési határidőig Görögország hozzájuthatna a lejáró IMF-adóssághányad átutalásához szükséges pénzügyi segélyhez.

A Barclays londoni elemzői szerint ezért "szinte biztos", hogy Görögország nem tudja törleszteni kedden esedékessé váló kötelezettségét a valutaalapnak.

A ház szerint immár erőteljes az esélye annak, hogy Görögországban tőkekorlátozásokat kell bevezetni, legkésőbb a jövő hétre kiírt népszavazás után.

A Barclays elemzői szerint tőkekorlátozásokhoz vezethet például az, hogy az eurójegybank (EKB) valószínűsíthetően megemeli azt a kockázati súlyozást, amellyel a vészhelyzeti likviditási mechanizmusából (ELA) folyósítható források görög biztosítékainak figyelembe vett értékét szűkíti, vagyis gyakorlatilag ugyanennyivel korlátozza a görög bankok további hozzáférését a Eurosystem – az EKB és az euróövezeti jegybankok hálózata – likviditásforrásaihoz.

12 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
Már ott kellett volna kezdeni hogy fel se kellett volna venni őket az eurózónába, a gazdaságuk állapota hazugságokon alapult, ráadásul még azért is jutalmat kaptak az állami alkalmazottak, hogy bejártak ,,dolgozni,, ennek egyszer véget kell vetni!!!
Az Unió nagy tévedése volt a görög csatlakozás, és meglehetősen sokba is került az Uniónak, meg a pénzembereknek, ha kilépnek a pénz veszett!!!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
keresztapa
Az IMF ha korrekt lenne ami teljesen lehetetlen, mert a pénzvilág csak az uzsorás magatartást ismeri, Az IMF Unió csak gazdasági kölcsönt kamat nélkül adhatna, szigorúan ellenőrzött beruházásokra ami biztonságos törlesztést tenne lehetővé, Nem a megszorítás elvét követve.Ahhoz viszont tudni kell,Hogy kiknek az irányításával működtetik az IMF - t
postás
Valaki mondjon már nekem egy olyan országot, ahol az IMF "segítsége" fejlődést és széleskörű jólétet hozott!
Csizmás Kond
Jogilag pedig senkinek nem szabadna így elkótyavetyélnie más pénzét semmilyen megnevezés alatt.
Desischado
Kamat hátán kamat, és megszorítás, az IMF csak ehhez ért. De a görögök is felelőtlenek voltak, alaposan túlköltekezték magukat. Most ihatják a levét.
Logogrif
Lehet szidni az IMF-et, mint minden bankot...Aki annyira link,hogy az üzleti ügyeknek csak a bevételi oldalát ismeri : az így jár!- Sajnos az EU is túl későn "vette észre" ezt a sajátos tempót!- Amelyik ország az ún. jóléti kiadásait finanszírozza ill."túlfinanszírozza" hitelekből, - az bizony idővel ráfarag.. a kamat pedig még kedvezőbb is az IMF-nél !? Örök tanulság: kölcsönpénz visszajár!!!
Freewolf
Na, szép lesz, ha a görögök bedöntik ezt az EU fasiszta bandát!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.