Az Európai Unió, a NATO, majd az Európa Tanács is üdvözölte a Macedóniával kötött névmegállapodás pénteki görögországi parlamenti jóváhagyását.

A Macedóniával évtizedek óta tartó névvitát rendező, "történelmi jelentőségű" szerződés athéni elfogadása kulcsfontosságú lépés a ratifikációs folyamatban – írta közös közleményében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.

A megállapodáshoz nagy politikai bátorságra és felelősségvállalásra volt szükség mindkét fél részéről. A lépés példamutató az európai országok közötti megbékélés szempontjából, előmozdítja a nyugat-balkáni térség euroatlanti integrációját – mutattak rá.

"Athén és Szkopje együtt új fejezetet nyitottak közös európai jövőnkben" – hangsúlyozta Juncker és Mogherini.

Az Európai Bizottság kezdettől fogva határozottan támogatta a névmegállapodást, Dimitrisz Avramopulosz, a testület migrációs ügyekért felelős görög tagja azonban a hivatalos állásponttal szembemenve a héten "problematikusnak és kiegyensúlyozatlannak" nevezte az egyezmény.

Az Euractiv brüsszeli hírportál cikke szerint nagy lehetett a nyomás Avramopuloszon a pártja, a megállapodást ellenző, ellenzéki Új Demokrácia részéről, amelynek színeiben korábban miniszter volt Görögországban.

A NATO főtitkára a Twitteren üdvözölte a szavazás eredményét, amely szerinte "fontos hozzájárulás az egész régió stabilitásához és virágzásához".

"Várakozással tekintek az Észak-Macedóniai Köztársaság NATO-csatlakozása elé" – fogalmazott Jens Stoltenberg.

Később Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára is csatlakozott, aki "bátor és konstruktív" lépésnek nevezte a történteket, s gratulált a görög kormányfőnek az "eltökéltségéhez".

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök csaknem 30 éves vita végére tett pontot azzal, hogy tavaly megállapodott a macedón kormánnyal arról, hogy a volt jugoszláv tagállamot nevezzék Észak-Macedóniának (Észak-Macedóniai Köztársaságnak). Szkopje már elfogadta az egyezményt.

A névvita lezárása elengedhetetlen ahhoz, hogy Macedónia a NATO és az Európai Unió tagjává válhasson.

(MTI)

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

CsipkeRózsa
Hála a Jó Istennek, én is megnyugodtam.
Eriksson
Ha az unióban minden fél egyenlő, akkor miért kellett Macedóniánk nevet változtatnia a görögök kedvéért?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.