Orbán Viktor miniszterelnök szerint négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legalacsonyabb a villamos energia ára az Európai Unióban, aminek feltétele az atomenergia-kapacitás bővítése.

Magyarországon jelenleg a háztartások energiaárai csökkennek, de a kormány szeretné, ha később az üzleti szférában is visszaesnének a költségek – mondta a hivatalos indiai látogatáson tartózkodó kormányfő a Mumbaiban rendezett magyar-indiai üzleti fórumon pénteken.

Orbán: Magyarországon lehet a legalacsonyabb az áramár az EU-ban

A kabinet azért is áll ki a nukleárisenergia-felhasználás mellett, mert szükség van rá az energiaár-csökkentéshez – közölte Orbán Viktor. Emlékeztetett, hogy jelenleg a magyar villamosenergia-ellátás 40 százaléka származik atomenergiából, a kormány azonban közel van az erőműbővítésről szóló megállapodáshoz, így ez az arány a következő évtizedben 60-70 százalékra emelkedhet. Magyarországnak nincsenek természeti erőforrásai, így ez az egyetlen lehetőség a relatíve olcsó energia előállítására például ipari felhasználásra – mutatott rá.

Mindezek alapján úgy vélte, 4-5 év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban. Ennek azonban előfeltétele, hogy a jelenlegi kormányzópárt megnyerje a jövő évi választást – tette hozzá.

A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy Európával ellentétben az Egyesült Államok azért volt képes kimászni a válságból, mert az európaihoz képest egyharmaddal alacsonyabbak az energiaárai. Márpedig, ha az európaiak nem képesek megtalálni az energiaár-csökkentés módját – nemcsak a háztartásoknak, hanem az üzleti szféra számára is –, akkor nincs esélyük a gazdasági versenyképesség visszanyerésére. Különösen nem a gépjárműiparban – mondta, miután az energiaárakkal kapcsolatos álláspontját a magyarországi autóipart firtató üzletemberi kérdésre fejtette ki.

Szerinte Magyarország egyebek mellett azért lehet sikeres, versenyképes a gépjárműiparban, mert kiváló mérnökei vannak és alacsony a munkaerőköltség, ami persze jó az üzletnek, de nem jó az embereknek, noha ebben a szektorban még mindig magasabbak a fizetések, mint sok más ágazatban. Azonban az autóipari versenyképesség egyik legfontosabb jövőbeli feltétele a cégek energiaköltsége lesz, ezért is szükséges csökkenteni az árakat Magyarországon is – közölte.

Egy másik kérdésre, a turisztikai kapcsolatokról érdeklődő vállalatvezetőnek válaszolva a kormányfő szorgalmazta, hogy jelenjenek meg az indiai szereplők a budapesti szállodaiparban, így ugyanis könnyebb lehet Magyarországra vonzani az indiai turistákat.

A több mint 70 magyar üzletember és számos indiai cég képviselője előtt tartott beszédében Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország fontos, a vállalatok logisztikai szempontjából talán a legfontosabb hely Európában, amely egészében még nem látja tisztán, hogyan lábaljon ki a válságból, de már van olyan régiója – például Közép-Európa –, amely túl van a krízisen, így versenyképesebb.

A magyar-indiai gazdasági együttműködés szempontjából fontosnak nevezte a magyar gépjármű-, építő-, gyógyszer- és energetikai ipart, a már említett magas színvonalú mérnöki tudást, a víz- és hulladékgazdálkodást, a mezőgazdaságot, valamint az infokommunikációt és a biotechnológiát. Hozzáfűzte, hogy Magyarországon is vannak indiai befektető vállalatok, "zászlóshajók", közülük kettővel stratégiai együttműködési megállapodást is kötött a magyar kabinet.

A miniszterelnök az Indiában folytatott gazdasági megbeszéléseit úgy összegezte, hogy a két ország kormánya minden szükséges lépést megtett, kinyitották a kapukat, most az üzletembereken a sor, hogy éljenek a lehetőségekkel.

Csütörtökön Újdelhiben is rendeztek magyar-indiai üzleti fórumot a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szervezésében. Azon a tanácskozáson Orbán Viktor arról beszélt, hogy jelentősen, a mostani csaknem háromszorosára kellene növelni az Európán kívülre irányuló magyar export mértékét 2018-ra. A fórumokon 66 magyar cég képviselői vettek részt többek között a vízgazdálkodás, a megújuló energia, a biotechnológia, a gyógyszer-, valamint a gépipar területéről.

A magyar kormány már két indiai céggel is kötött stratégiai együttműködési megállapodást: az informatikai szolgáltatást és tanácsadást nyújtó Tata Consultancyvel – amelynek mumbai központját péntek délután keresi fel az Indiában tárgyaló magyar delegáció –, valamint a transzformátorokat és nagyfeszültségű gépeket gyártó CG Electric-kel.

23 hozzászólásarrow_drop_down_circle

szaboria1
Vajon emlékszik e Orbán az 1990 években a nagy tiltakozásukra a vízlépcső megépítése ellen? Potom kb. 15 év óta olcsóbb áramunk lehetett volna és import áram is jóval kevesebb kellett volna. Most meg az atomerőművet akarja növelni más országok megszüntetik Orbán mindennek az ellenkezőjét akarja.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
vörösfuvalat
Mint mindig most is jó nagyokat hazudott Orbán.
Európában nálunk lesz legolcsóbb az áram -mondja miközben azok akik értenek is hozzá azt mondják ,hogy a paksi beruházás költségének a nagysága miatt a mostani tizen forintos paksi áram 20 forint fölé fog emelkedni.
Legalább 2 nagy teljesítményű modern gázmotoros erőművet kéne építeni. Ezek a költségek csak növelni fogják az áram árát nem csökkenteni. Az MVM ezeket csak hitelből tudja kivitelezni mert nincs ennyi pénze.A hitelnek meg kamatja is van.Az egészet a végén ki más fizetné meg mint a fogyasztó.
Közép-Európa amely túl van krízisen -mondja Orbán közben az egész térség nem egyéb mint a nyugati államok háttér ipara.
nyanya001
Ha valamit megveszünk százmilliárdokért, és azonnal költeni kell rá újabb 65 milliárdot, az nem tűnik valami jó vételnek. Ha egy ilyen ügyletre a kormány az adófizetők pénzét költi, az akár felvetheti a bűncselekmény alapos gyanúját is.

A következmények mindenesetre jól kalkulálhatók: az MVM jövőre veszteségessé válik, elkezdődik egy állami vállalat elértéktelenedése. És mindez miért? Az egyik kormányzati magyarázat szerint ettől majd olcsóbb lesz a gáz. Ám hogy a vásárlásnak mi köze a gáz árához, arra egyetlen szakértő sem tudott eddig értelmes magyarázatot adni. Ennek alapján tűnik hihetőnek a szocialisták magyarázata: így kompenzálja a kormány a rezsicsökkentés veszteségét a német multinak. Akkor már csak az a kérdés marad megválaszolatlanul: akkor mire fel a rezsicsökkentéssel kapcsolatos harcos retorika?

Akit idegen vagyon kezelésével bíztak meg, és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz, az hűtlen kezelést követ el – ez áll a Büntető Törvénykönyvben, és az MSZP képviselői szerint ennek a mondatnak minden elemét kimeríti a kormány–E.On üzlet. Feljelentésüket egyebek közt arra alapozzák, hogy a sajtóban megjelent, és máig nem cáfolt hírek szerint az E.On itteni földgáz érdekeltségeit egy nagy nemzetközi cég 12 milliárd forint értékűre taksálta, egy másik külföldi cég később 90 milliárd forintos értékbecslést adott. A kormány most még ez utóbbi, nagyobb összegű értékbecslésnek is a négyszeresét fizeti ki.
www.vasarnapihirek.hu/fokusz/rezsicsokkentesnyit_kolt_a_kormany_a_penznyelore_a_gaztarozovasarlas_titkai
bakegya
@leszúrt rittberger:azért a helyében óvatosabb lennék a majdnem ingyen fényevés ígéretével ... MEGLOVASÍTOTT...FORMÁTUMBAN ...VISSZA IS SZOLGÁLTATJÁK-annak már itthon is zárlatos-és szaga van.
A háttér óriásplakátot viszont értem,de hol vannak a más színű aranytalizmánosok? -a fülekből ítélve a távol Indiában rekedtek, és fogalmuk sincs miről maradnak le ha ezt a magát magyarnak valló géniuszt nem dobálják meg néhány aranybugyellárissal a rokonyok.
nemsemmi
Ez egy közgazdazdász zseni. Ahhoz hogy 4-5-éven belül egy atomerőművet felépítsünk és olcsó legyen az áramunk, ahhoz az kell, hogy addig pedig az adóinkat a duplájára emeljük.
Ezt majd a választások megnyerése után tervezi bejelenteni.
kukac50
A 60-65 ezer forintos fizetéshez képest magas az áram ára! Az alacsony fizetéseket kellene emelni .

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.