A benzin és gázolaj exportját egyaránt felfüggesztik az oroszok, de egyelőre csak ideiglenesen.
Oroszország azonnali hatállyal ideiglenesen betiltotta a benzin és a gázolaj exportját négy volt szovjet állam kivételével, hogy stabilizálja a hazai piacot – számolt be a hvg.hu.
Erre válaszul a gázolaj ára Európában 5 százalékkal, tonnánkénti több mint 1000 dollárra ugrott.
A kormány közölte, hogy a tilalom nem vonatkozik a Moszkva vezette Eurázsiai Gazdasági Unió tagjaival (Belarusz, Kazahsztán, Örményország és Kirgizisztán) kötött kormányközi megállapodások alapján szállított üzemanyagra. A kereskedők szerint az üzemanyagpiacot olyan tényezők sújtották, mint az olajfinomítók karbantartása, a vasútvonalak túlterheltsége és a rubel gyengesége, amely ösztönzi az üzemanyag-exportot.
Oroszország a kereskedők és a Londoni Értéktőzsde adatai szerint szeptember első 20 napjában már közel 30 százalékkal, mintegy 1,7 millió tonnára csökkentette tengeri dízel- és gázolajexportját az augusztusi azonos időszakhoz képest.
Nem is csoda, hogy a piaci szereplők aggódnak amiatt, hogy Oroszország az olajkínálat szigorítására törekszik egy olyan időszakban, amikor a központi bankok az infláció kordában tartásával küzdenek, és amikor a nyersolaj ára 13 hónap óta először törhet a hordónkénti 100 dollár fölé.
Oroszország kárt akar okozni Európának és az Egyesült Államoknak, és úgy tűnik, hogy most a téli hónapok előtt megismétlik a tavalyi gázpiacon bevetett forgatókönyvet az olajpiacon
– véleményezte a helyzetet Henning Gloystein az Eurasia Grouptól. Ezt a szempontot támaszthatja alá az is, hogy az oroszok egyelőre nem közölték, hogy meddig tervezik fenntartani az ideiglenesen bevezetett exporttilalmukat.
46 hozzászólásarrow_drop_down_circle
Új hozzászólás