A ménesbirtok egyben maradását sürgették a Mezőhegyesen tartott vasárnapi nagygyűlés szónokai, hangsúlyozva, a Békés megyei településnek csak akkor van jövője, ha az 1800 hektár eladásra kínált földbirtokot mégsem árverezik el. Az MSZP, a DK, az Együtt és a PM politikusai segítséget ígértek a helybélieknek.

Mitykó Zsolt (független) polgármester arról beszélt, hogy a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. évente nettó 6 milliárd forintos árbevételt ér el, amelyből mintegy 1,5-1,7 milliárdot bérfizetésre fordítanak, a városnak pedig 80 milliót fizetnek be adók formájában. E nélkül a településre az elszegényedés és az elnéptelenedés vár – mondta.

Nagygyűlésen sürgették az állami földbirtok egyben maradását

Kovács Sándor, a Ménesgazda Zrt. üzemi tanácsának elnöke hangsúlyozta: a négyszáz állandó munkavállaló mellett időszakosan további ezer embernek biztosítanak megélhetést. Elmondta: a meghirdetésre kerülő 1800 hektár földért körülbelül 16 milliárd forintot kell majd fizetni, amelyet a helyi gazdák bizonyosan nem tudnak előteremteni.

A bérleti jog 2017. január 1-jén jár le. A vetőmagüzem dolgozóit információi szerint át fogják venni más cégek, de a többi dolgozóval ezt követően nem tudja, mi lesz. Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke azt mondta: a mezőhegyesieknek "állandó nyomás alatt kell tartaniuk a Fideszt" céljaik eléréséhez, december 8-ára, az első mezőhegyesi földterület elárverezésére tüntetést kell szervezniük Békéscsabára. Hozzátette: emellett fel kell készülniük a borúsabb jövőre is, el kell készíteni a város válságtervét. Az Együtt mindenben segítséget nyújt a helyieknek – emelte ki.

Nagygyűlésen sürgették az állami földbirtok egyben maradását

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke is azt hangsúlyozta, hogy a helyieknek folytatniuk kell a küzdelmet, nem szabad meghátrálniuk, a "felháborodás hangját" el kell vinniük szerte az országban. Közölte: nem lehet családi gazdaságokra építeni a modern magyar mezőgazdaságot, ahogyan azt a Fidesz szeretné, hiszen a falvak, a rendszerváltás után tönkrement nagyüzemek miatt csak "tengődnek".

Gőgös Zoltán, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnökhelyettese szerint ami a mezőhegyesi ménesbirtokkal történik, "az piti bosszú", és a zrt.-nek az az egyetlen esélye, ha új társasággá szerveződik át. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa egyik legnagyobb hibridkukorica-bázisa van Mezőhegyesen, és Magyarország az egyik piacvezető Európában a hibridkukorica értékesítésében. Sosem gondolta volna – tette hozzá –, hogy valaha majd szándékosan akarják ezt tönkretenni.

Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért (PM) képviselője arról szólt, hogy "Orbán Viktoron és klientúráján kívül" nem lesz, aki meg tudja majd venni ezeket a földeket; hogy nemcsak helyi és nemcsak mezőgazdasági ügyről, hanem Magyarország jövőjéről van szó, és hogy egy új ciklusban bizonyosan lesz mód "a pofátlan rablások visszacsinálására".

Békés megyében hétfőn lesz az első árverési nap. Összesen több mint 14 200 hektár állami földet értékesítenek, amely túlnyomó részt szántó, kisebb mértékben legelő.

19 hozzászólásarrow_drop_down_circle

nyanya001
Valamelyik fideszes főmufti rávetette a szemét ...
a szemét !
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
nyanya001
Valamelyik fideszes főmufti rávetette a szemét ...
a szemét !
kamazuka
2007-ben a somogysárdi ménestelepet melyik kormány égisze alatt zárták be és tették az ott dolgozókat utcára?
Beszéljünk már erről is egy kicsit.
Hogyan lehetett hogyan történhetett,hogy a ménest elkótyavetyélték,
Ez a mutyi nagyon sokba kerűlt nekünk adófizetőknek,szépen el is lett hallgatva.
nyanya001
@kamazuka: De az sem mindegy, hogy pénz hiányában szüntetnek meg
valamit, vagy azért privatizálják el mert egy csókosnak kell !
Manhattan
Jól csináljátok! Végre kezdeni kell valamit, ami megváltja a mostani rezsimet, ezt a maffiakormányt! Hágában kell őket feljelenteni, de addig is meg kell mozgatni minden követ, hogy tudja és lássa minden ember, mit művelnek ezek a gazemberek !
kamazuka
@nyanya001: csak,hogy ez esetben másról volt szó!
nyanya001
@kamazuka: Tegyél ide valami linket róla.
JAJMÁR
Az ország kamrájából a vésztartalékokat verik most nagydobra.
Nem értem a logikát - költői, persze,hogy értem -, miért nem kell éppen föld az államnak, miközben szolgáltatókat vásárolnak, a nemzet bankja meg festményeket és épületeket. meg bankokat, de mindez egy pillanat alatt a semmibe tűnhet. A bank, szolgáltató csődbe mehet, a tárgyak eltűnhetnek. A föld a talpunk alatt, az maradhatna, amiben a kenyér terem. De nekünk ez nem kell !
Hungry=éhes!
egyvandor
Ez az akció több szempontból hoz hasznot a regnáló maffiának.
Lenyúlható pénzhez jut a sikeresen teljesítő kormány,
kis trükk segítségével "javul" az államháztartás, a gdp,
lesz a kasszában a maynup példájára eltüntethető pénz,
kiszolgáltatott helyzetbe hozzák (ha fideszhívő vagy lesz munkád) a helyi lakosságot,
...
kamazuka
@JAJMÁR: Gondolj bele.
200 hektár.A legtökéletesebb hogy egy gazda belebukjon.
Aki földműveléssel foglalkozott életében az tudja,hogy egy kombájn mennyibe kerűl.
Képzeljük el,hogy kitelből lett vásárolva a kombájn.
3 kombájn 1 nap alatt simán levág 35 hektárt.akkor az év többi részében csak áll a kombájn a telepen,nem dolgozik,és pengetni kell rá a hiteltörlesztést.
Hogy miért 3 kombájn?Egyszerű mert a jobb gazdák segítik egymást.
A talajműveló eszközök adapterek,a szerelők az alkatrészbeszerzése az energia árak,az őrzés védelem, még mindíg csak költség.Előállított termék lutri ekkora földtételben,mert ha minden klappol akkor még az időjárással is számolni kell,ahogyan a világpiaci ár is egy meghatározó tényező.
Ha mindezen túl jutott a gazda,ott van az esetleges tárolási költség a szárítás.
Képzeld el,hogy a tőzsdén nem létező árúkra kötnek.
Bizonyos mennyiségű szemestermény, de gondolom a mezőgazdasági terményekre mindre igaz,csak brókeren keresztűl mehet az ügylet.
...És itt van a kutya elásva.A bróker és a maga 1-2 % haszna azonnal jelentkezik neki.
Az ügyletből kifolyólag.
200 hektár ?
Különös és ez érdekes,hogy a törvény nem mondja ki,hogy (x) hektárnak megfelelően (y) mennyiségű,és fajtájú vágóállatot is köteles a gazda tenyészteni.
Az állattartás maga a megtestesűlt lutri.
Az élőállat nem 8-as csavar.
Ott nincsen téli nyári időszámítás,ott a 24 órából lehet,hogy 25-öt kell helytállni.Se ünnepnap,se szabi.
De hamár állattartás.
Osztrák szomszédainknál az állatorvos megmutatja a gazdának,hogyan kell a krotáliát felhelyezni az állatra.
Nálunk ez egy szép történet,mert 3 ezer Ft-ért darabját az orvos helyezi fel.
Ha kiszámoljuk egy 1500 kocás telepen ez ,mekkora összeg,és hozzávetjük a támogatás összegét akkor lehet gondolkozni!
És ez még közel sem minden!
lampa laz
Végre megmozdult az ellenzék, bár ehhez is Gyurcsány kellett.
JAJMÁR
@kamazuka: 20:30 Nem egyszerű - de tényleg össze lehet dolgozni, és aratni egy évben többször is lehet, pl. őszi és tavaszi szemes takarmány, kukorica stb. - szóval a kombájn kihasználható! Persze, mindenben igazad van, még a hétpróbás gazdáknál is lutri.
Hát ez az, miért adják el akkor az állami földeket - az egyébként jól működő és hasznot hajtó földeket - hirtelen lett gazdáknak? Ez a föld Mezőhegyesen sok ember megélhetését biztosítaná!
Érthetetlen.

" a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. évente nettó 6 milliárd forintos árbevételt ér el, amelyből mintegy 1,5-1,7 milliárdot bérfizetésre fordítanak, a városnak pedig 80 milliót fizetnek be adók formájában. E nélkül a településre az elszegényedés és az elnéptelenedés vár"
kamazuka
@JAJMÁR: Néhány uniós tagországban vannak termelő szovetkezet,hol a gazdák szövetkezetbe tömörűlve gazdálkodnak.Németeknél értékesítési szövetkezetek.Ott a kamara értékesíti a terményt a lehető legjobb áron.
Anno Lakitelken,mikor egyezkedtek a nyugattal,egyik alapfeltétel volt a tsz-ek szétverése.
Ne legyen illúziója senkinek,mikor a tsz-ek mellől elprivatizálták a földeket,sorra dobták be a törölközőt.Az állattartó telepek szépen sorra követték őket,csak fillérekért el kellett adni a feldolgozóiparunkat.a sorozatos körbetartozások a 60 -90-120 napra történő kifizetések tették fel az í-re a pontot vagy ki sem lettek a termelők fizetve,és erre is láthattunk példát.
Ama tényt,hogy 1 hektár föld 5 embernek ad munkát,még nem sikerűlt felűlírnia senkinek.
Különös,hogy a szövetkezetbe tömörülés nálunk nemagyon nem akaródzik létrejönni.
A sok kicsi összezavarható s nem utolsó sorban az öreg szakikat nem lehet átverni.
Rendszerváltáskor közel 35 ezer agrárszakemberünknek kellett más után néznie.
A munkabéreket terhelő adók önmagukért beszélnek.
Hogy hogyan lehetne helyzetbe hozni a hazai gazdákat ahoz kell sűrgősen egy szakember aki ért az agráriumhoz.
A jelenlegi sajnos nem.
Még alapvető kérdésekhez is sík h...!
Ilyen alapon azután bármit keresztűl lehet vinni.
Ez a történet amiről a cikk szól,ékes példája és híven tükrözi a szakmaiatlan hozzánemértést.
Majd meglátjuk.
JAJMÁR
@kamazuka: 22:04 Írod, hogy a privatizáció - földkiadás - alkalmával szétestek a termelőszövetkezetek. Valóban a jobb földeket a jó helyen, jó időben lévők vették meg, nagyon olcsón a kis parasztoktól.
Írod, egy hektár 5 embernek ad munkát.. ezt nem tudom, hogy érted. Munkát lehet, hogy ad, ha kézi erővel műveli valaki, de megélhetést?

Egy összehasonlítás - nélkülözi a kiadásokat, de mégis látszik - a kis föld gond, a sok föld haszon.
1 hektáron terem 60 mázsa búza. (Tegyük fel, hogy jó az időjárás, jó a termés, mert egyébként nincs ennyi.)
A takarmánybúza ára átlag: 4500 Ft. 60x4500=270ezer .
Ebből mégiscsak le kell vonni a földművelést, vetőmag árát, a vegyszerezést, betakarítást, szállítást... mi marad? 5 embernek? Egynek is kevés.

Tegyük fel, hogy 100 hektáron termel a gazda:
akkor 6000 mázsa búza terem, 27milió a bevétel. A kiadás pedig jóval kedvezőbb, mint a kisebb földeknél, nyilván az eladás is könnyebb, - nagyobb mennyiséget könnyebb eladni, és általában ezek vásárolják fel olcsón a kistermelőtől is a termést, majd adják tovább, de még ebből sem él meg 5 ember -pláne család- ilyen módon. A legtöbbnek van főállása, a művelésben pedig összedolgoznak. Nyilván vetésforgó van, ráépülő állattartás, egy-egy feldolgozó üzem stb. és még akkor is lutri, és alkalmazott nincs, ahhoz még több kell.
De nem lehet mindenkinek több száz hektár, sőt több ezer hektár földje, ezért fontosak az ilyen Zrt-k, állami földek, amelyek munkát adnak sok embernek, és erre is ráépült már pl. a vetőmagüzem, amely szintén munkát ad sok embernek. Amíg idáig eljut egy gazdaság - és mindegy hogy nevezzük -, abban nagyon sok kudarc és munka is van.
Ennek a gazdaságnak a szétszedése nem lehet nemzeti érdek, ahogy Kishantos sem.

Nálunk is maradt egy-két szövetkezet,v. átalakult, újak is jöttek létre, de ma már mindenféle szövetkezetet lehet alapítani. Jobban megéri most, mint a vállalkozás, de még a civil szervezetek is ide menekülnek. (Majd észreveszik és ezt a szálat is...
kamazuka
@JAJMÁR: 1 hektár 5 ember.

1 megmunkálja a földet elveti a magot, learatja a termést.
1 szállítja,szárítja betárolja
1 lisztet őről a magból
1 eladja a kenyeret/tápot
1 jószágot tart takarmányoz!
Így gondoltam!
JAJMÁR
@kamazuka: 17:35 Ja, értem :) Igen, így rendben. :)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.